Papaz Hergün Pilav Yemez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Papaz hergün pilav yemez, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Papaz hergün pilav yemez.
Birkaç kez yaptığını gördüğünüz işi bir kimseye her zaman yaptırmak isterseniz onu usandırırsınız. Hiçbir konuda insana “yeter artık!” dedirtilmemelidir.

Kısaca anlamı : Bir işi her gün aynı kişiye yaptırırsan o önce sessiz olur sonra katlanamaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :  Eğer bir kişi sizden sürekli aynı şeyi istiyorsa muhtemelen aklınıza şöyle bir cümle kurmak gelecektir; E kardeşim yine bu işi yapmamı istiyorsun ama papaz her gün pilav yemez.

Açıklama ve kompozisyon : Genel anlamını, karşı tarafı bıktırmak, usandırmak, yıldırmak olarak tabir edebiliriz. Herhangi bir işi sürekli o kişiye yaptırmak ya da rica etmek doğru değildir. Kişi önceleri sessiz kalıp tamam dese bile elbet bir gün bıkıp tavrını ortaya koyacaktır. Papaz her gün pilav yemez atasözümüzde tamda bu durumu anlatmak için söylenmiş bir sözdür.

Herhangi bir işi birkaç defa yapan kişiye aynı işi sürekli yaptırmaya çalışmak yanlıştır. Bir işi zoraki başkasına devamlı yaptırmak, o kişinin artık bıkıp usanmasına ve işi bir daha yapmak istememesine sebep olur.

İnsanları yaptıkları işten bıktırmamak gerekir. Aynı durum bize yapılan yardımlar konusunda da geçerlidir. İyi niyeti ile bize yardım eden kişilerden sürekli yardım istersek onları gına getirmiş, usandırmış oluruz. Bu da, onların bir daha yardım etmek istememesine sebep olur.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikArkeolojik Kalıntıların Bulunduğu Alan Neresidir
Sonraki İçerikSefer Sayısı Kaç Arapça Yazılışı ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here