Rüşvet Kapıdan Girince İnsaf Bacadan Çıkar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Rüşvet kapıdan girince insaf (iman) bacadan çıkar, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Rüşvet kapıdan girince insaf (iman) bacadan çıkar.
Rüşver, toplumları çürüten, devletleri çökerten bir sosyal hastalıktır. Peygamberimiz, “rüşveti alanda verende melundur” buyurmuştur. Rüşvet alan kamu görevlisi; hak, adalet, insaf duygularından sıyrılır. Yetkisini rüşvet verenden yana, kötüye kullanır.

Kısaca anlamı : Doğru yoldan ayrılan ve şerefini rüşvet için feda eden kişiden her kötülüğü beklemek gerekmektedir” anlamında bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “Babam amcam için rüşvet kapıdan girince insaf (iman) bacadan çıkar sözünü söyledi.

Açıklama ve kompozisyon : Haksız bir menfaat elde etmek için kişilere çıkar sağlama; lehe hüküm vermesi için hâkime verilen mal veya para; başkasının malını haksızlıkla yeme yollarından biri. Rüşvetle ya hak edilmeyen bir menfaat ele geçirilmekte veya başkasının hakkına tecâvüz edilmektedir.

Rüşvet, maalesef ülkemizde de hiçbir şekilde bitmeyen, bitirilmeyen kötü bir davranıştır. Para karşılığında işe almalar, para karşılığında not değiştirmeler, para karşılığında trafik cezası vermemeler adeta kol gezmektedir.

Rüşvetin devlet dairelerine, özellikle mahkemelere girmesi çok büyük bir suçtur. Rasul-i Ekrem Efendimiz “Hüküm vermede rüşvet verene ve alana Allah lânet etsin “ (Tirmizi, Ahkâm, 9) diye beddua etmiştir. Bir memurun rüşvetle haksızlık yapması çok kötü bir iştir. Rüşvet, bir hakkı araştırmak, bir işi yapmak için de alınamaz. Bu zaten memurun görevidir. Devlet memurlarının hediye almaları da dinimizce rüşvet sayılmıştır. Peygamberimizin, zekat toplamak için gönderdiği bir memurun, dönüşünde:

“Bu sizindir, şu da bana verilen hediyedir” demesine Rasûlüllah (s.a.s) kızmış ve “Eğer doğru söylüyorsan, git, anne-babanın evinde otur ve bu hediyeler sana gelsin, görelim “ (Müslim, İmare, 26-30) buyurmuş, böylece memura ancak rüşvet düşüncesi ile hediye verilebileceğini anlatmıştır.

Rüşvetin sadece topluma değil, onu alana da zararı vardır. Az çok dini inancı olan insanlar, er geç yaptıkları işin kötülüğünü anlayacak ve vicdanları rahatsız olacaktır. Asıl önemlisi de dünyada üç-beş kuruşluk menfaat sağlamak için rüşvet alanların Allah’ın lanetine müstehak olmaları ve dünyaları için ahiretlerini kaybetmeleridir. İslâm’ın hâkim olduğu toplumlarda rüşvet olayı asgari sınıra çekilir. Zira Hz. Peygamber’in rüşvet alana da verene de lanet ettiği ve ikisinin de cehennemlik olduğunu ifade ettiğini bilen müslümanlar mutlaka bundan uzak dururlar.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikZatürre (Pnömoni) Korunma Yolları Nelerdir
Sonraki İçerikBitlis’te Bulunan İslam Alimleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here