Sabrın Sonu Selamettir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Sabrın sonu selamettir, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Sabrın sonu selamettir.
Karşılaştığı bütün zorluklardan hemen yılıp kaçmayan, sabretmesini bilen kimselerin işleri sonunda başarıya ulaşırlar. Selamete, yani huzura, güvene, esenliğe erişirler.

Kısaca anlamı : “Karşılaştığı güçlükleri sabırla yenmeye çalışan kimse, sonunda esenliğe çıkar, başarıya ulaşır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : ” Sabırlı olup işimizin düzelmesini bekliyeceğiz.

Cümle 2 : ​​​​​​Ders çalışarak sabretmelisin sabrın sonu selamettir sonunda istediğin mesleği yapabilirsin.

Açıklama ve kompozisyon : Sabır bir insanın sahip olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Sabırlı olan kişiler başlarına gelen kötü olaylarda isyan etmeden beklemeyi ve mücadele etmeyi bilir.
Hayattaki tüm çabalarımız aslında bir şeylere sahip olmaktan öte gitmez. Çabalarımız neticesinde bir şeyleri elde etme umarımız vardır. Yani sabır bir yönüyle başarıya ulaşmadaki en iyi yoldaşımızdır. Çünkü şükretmesini bilen insan azimli olmayı, kanaat etmeyi, çalışmayı ve yılmamayı biliyor demektir.

Gerçek sabır, zorluklarda olduğu kadar güzel olan her şeyde kararlılık ve istikrar göstermeyi, bir an olsun bunlardan taviz vermeyerek bir ömür süresince devam etmeyi gerektirir.

zira insanların en şereflisi, en hayırlısı ve en sabırlısı olarak bildiğimiz, tanıdığımız peygamber efendimiz Hz. Muhammed, bu atasözünün en güzel örneğidir. O; İslamı yayma, güzel ahlakı öğretme düşüncesi ile yola çıkmış ve her türlü işkenceye, baskıya rağmen sabretmiş ve bu gayesinden asla vazgeçmemiş, doğru bildiği yoldan ayrılmamıştır. Yeri gelmiş hakaret görmüş, yeri gelmiş aç kalmış, yeri gelmiş canına veya yakınlarının canına kastedilmiştir. Fakat tüm bunlar; onu hak yoldan vazgeçirmeye yetmemiş; aksine, hedeflerine daha sıkı sarılmasını sağlamıştır.

Bunca çileye bu kadar sabır, elbetteki sonunda meyvelerini vermiş ve neredeyse dünyanın dört bir köşesi İslam ile tanışmış, böylece güzel ahlak sahibi olmuştur. Peygamberimizi müşriklerin o zulümlerine, işkenlerine sabretmeyip de davasından vazgeçseydi, elbette ki tüm bu güzellikler elde edilmeyecekti. Fakat o, elindeki kısıtlı imkanlarla ve kısıtlı askerle mücadele etmeye, bildiğini anlatmaya devam etmiştir. Bir zamanlar çektiği tüm sıkıntılar sonunda bitmiş ve gerek kendisi gerekse de İslamı kabul eden diğer insanlar mutluluğa kavuşmuşlardır.

Hz. Muhammed bir peygamber olsa da, sonuçta o da tıpkı bizler gibi nefsi, istekleri, arzuları, gereksinimleri olan bir insandır. Onun davranışlarını veya kişilik özelliklerini tamamen peygamberliğine bağlamak pek doğru olmaz. Bu şekilde düşündüğümüzde, peygamberimiz onca çileye, sıkıntıya, ölüme katlanmış sabretmişken; günümüz insanlarının en ufak bir aşk probleminde bile intihar ederek yaşamına son vermesi anlaşılacak bir şey değildir. Kişi sabrettiği sürece vardır. Zaman, her şeyin ilacıdır. Zamanın geçmesini bekleyen, sabreden kişinin sonu elbette ki selamettir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikBilgisayarda Ctrl+C Komutu Ne İşe Yarar
Sonraki İçerikYarın Erken Gideceğim Arapça Yazılışı ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here