Sahipsiz Kapı Anahtarsız Açılır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Sahipsiz kapı anahtarsız açılır, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Sahipsiz kapı anahtarsız açılır.
İnsanların sahipsizmiş gibi ortada bıraktığı malın sahibi, kullananı çok olur. Bu mala zarar veren, bir başkalarına da düşünmeden verende çok bulunur. Bu yüzden gerekirse insanları, gerekirse malı, mülkü ve gerekirse tüm dünya malını sahipsiz bırakmamalı, onlara sahip çıkmalıyız. Aksi halde gidenler geri gelmeyecektir.

Kısaca anlamı : “Yeryüzünde her şeyin, her yerin bir sahibi vardır. Herkes kendine ait olan mallara sahip çıkmalı, ilgilenip korumalıdır. Kimsenin ilgilenmediği, sahip çıkmadığı bir şeyi; ne olduğu, kim olduğu belli olmayan kimseler sahiplenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : ” Dedem sahiplenmek ile ilgili nasihat ederken sahipsiz kapı anahtarsız açılır sözünüde söyledi bana.

Açıklama ve kompozisyon : Yeryüzünde her şeyin, her yerin bir sahibi vardır. Herkes kendine ait olan mallara sahip çıkmalı, ilgilenip korumalıdır. Kimsenin ilgilenmediği, sahip çıkmadığı bir şeyi, ne olduğu, kim olduğu belli olmayan kimseler sahiplenir.

İnsanların sahipsizmiş gibi ortada bıraktığı malın sahibi, kullananı çok olur. Bu mala zarar veren, bir başkalarınada düşünmeden verende çok bulunur. Bu yüzden gerekirse insanları, gerekirse malı, mülkü ve gerekirse tüm dünya malını sahipsiz bırakmamalı, onlara sahip çıkmalıyız.

Aksi halde gidenler geri gelmeyecektir. Yalnız kalan, hiç kimseden destek görmeyen bir insanı kandırmak çok kolaydır. Dünyadaki her şeyin her yerde bir sahibi var.

Herkes mallarını korumalı, ona dikkat etmelidir. Neyin olduğundan emin olmayan, olmayan, kimsenin umursamadığı, sahip olmadığı bir şeye sahip olan biri. Mülkün sahibi, herkesin katılımsızmış gibi bıraktığı mülkün sahibi, kullanıcı çok olacaktır.

Bu mülke zarar veren, düşünmeden başkalarına veren birçok insan var. Bu nedenle, insanları, mülkleri, mülkleri ve gerekirse dünyanın mülklerini gerektiğinde gözetimsiz bırakmamalıyız. Aksi takdirde, gidenler geri gelmeyecek.

Yalnız bırakılan ve kimseden destek almayan bir kişiyi aldatmak çok kolaydır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAmade Kelimenin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikBu Bozuk Arapça Yazılışı ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here