Selam Kelamdan Öncedir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Selam kelamdan öncedir (önce gelir), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Selam kelamdan öncedir (önce gelir).
İnsanlar ehli insanlar içine girerken selam vererek geldiklerini bildirirler. Allah’ın selamını herkes alır ve gelen misafir yada arkadaşlarını ortamlarına dahil ederler. Kelam muhabbettir, muhabbete girmeden önce insanlar bu selam sayesinde muhabbete dahil olurlar. Selam vermeden kelam ortamına girilmez, ayıp olur, saygısızca bir davranış olarak nitelendirilir. Bu sebeple bizler her zaman saygılı ve selam veren insanlar olmalıyız.

Kısaca anlamı : “İslamiyet’in bir emri olan selamlaşma, bir ilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta yabancılara bile vereceğimiz selam onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selamlaşmayı ihmal etmemek gereklidir. Selamdan sonra zaten imkân ve zaman varsa kelam (muhabbet) da gelecektir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :
“Dedem selam hakkında konuşurken Selam kelamdan öncedir (önce gelir) dedi.

Açıklama ve kompozisyon : Peygamberimiz (sav) buyurdu ki: Binekli olan yürüyene, yürüyen oturana selâm verir. Yürüyerek karşılaşan iki kişiden önce selâm verenin sevabı ve derecesi daha üstün olur.

Câbir (r.a.) Resûlullah’ın (s.a.v.) şöyle buyurduğunu rivayet etti: Binekli olan yürüyene, yürüyen oturana selâm verir. Yürüyerek karşılaşan iki kişiden önce selâm verenin sevabı ve derecesi daha üstün olur. (a.g.e.,5/293–14)

Ebû Hüreyre (r.a.) Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu rivayet etti: Sizden biriniz bir meclise vardığında selâm versin. Ayrılırken de selâm versin. İkinci selâm da birincisi kadar mühimdir. (a.g.e.,5/294–17)

Hz. Câbir’in (r.a.) rivayetine göre Peygamberimizi (a.s.m.) şöyle buyurmuştur: Selâm kelamdan -sözden- öncedir. (Tirmizî, İstizan: 11)

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikİtüzümü Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikÜç kişilik oda Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here