Sıçan (Fare) Çıktığı Deliği Bilir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Sıçan (fare) çıktığı deliği bilir, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Sıçan (fare) çıktığı deliği bilir.
Gizli bir iş yapmak amacıyla teşebbüse geçen kimse, yakayı ele verme durumunda nereye kaçacağını, hangi önlemleri alacağını bilir ve ona göre davranır.

Kısaca anlamı : Toplumun onaylamadığı işleri yapanlar, sıkıştıkları zaman nasıl hareket edeceklerini önceden hesaplarlar” anlamında bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“O adam yolsuzluklarını örtmesini biliryor, boşuna dememişler, fare çıktığı deliği bilirmiş ne de olsa

Açıklama ve kompozisyon : Fare çıktığı deliği bilir ” atasözü kanuna aykırı iş yapanlar ya da toplum tarafından hoş karşılanmayacak işler yapanların zora düştüklerinde , yakalanma ihtimalleri olduğunda nereye kaçacaklarını , yaptıklarını nasıl örtbas edeceklerini önceden düşünmüş ve planlamış oldukları anlamına gelir . Farelere dikkat edin ortalıkta dolaşırken bir anda birisi tarafından fark edildiğini anladığında anında adeta programlanmış gibi son sürat çıktığı deliğe doğru koşar . Böylelikle yakalanması da çok zor olur .

Kanunsuz işler yapan toplumun düzenini bozan insanları tespit etmek ve toplumdan uzaklaştırmak gerekir . Ama maalesef bu her zaman kolay olmamaktadır . Çünkü bu gibi işleri yapanlar yakalanma tehlikesi geçirince nerelere kaçacakları ile ilgili türlü planlar kurmuşlardır . Mesela terörle onlarca yıldır mücadele edilmesine rağmen maalesef bitirilememektedir . Çünkü uçsuz bucaksız arazide kendilerine öyle delikler yapmışlardır ki adeta bir fare gibi yakalanacaklarını anladıkları zaman bu inlere son sürat kaçmayı öğrenmişlerdir .

İnsanların huzurunu kaçıran , topluma zararlı insanları engellemenin en güzel yolu onların gizlendikleri yerleri açığa çıkarmak ve ortadan kaldırarak bir daha buraları kullanmalarını engellemektir . Bu şekilde onların insanlara verebileceği zararı en aza indirmiş olabiliriz .

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerik66 Ayda Kaç Gün ve Hafta Vardır
Sonraki İçerikBunun Gümrüğünü Vermen Lazım Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here