Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Şimşek çakmadan gök gürlemez, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Şimşek çakmadan gök gürlemez.
Meydana gelmemiş bir olayın yankısı olmaz. Etrafa yayılmış bir haber yada insanlardan bir tepki varsa, bunun bir olaya dayandığını kabul etmek gerekir. / Bir gürültü kopmadan, bir olay meydana gelmeden önce belirtileri görülür.

Kısaca anlamı : “Bir tepki ya da yayılmış bir haber varsa, olay da var demektir, çünkü olay yoksa yankı da olmaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :” Burada kesin bir şey olmuş baksana şu duruma Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez sonuçta.

Açıklama ve kompozisyon : Bir olay meydana gelmeden önce, o olayla ilgili belirtiler baş gösterir. Örneğin şimşek çaktığını gördüğümüz an, ardından büyük bir gök gürlemesinin de oluşacağını anlarız. Üçüncü anlamı da şudur: Kişi, başarıya ulaşmak, ilerlemek ve yükselmek istiyorsa önce emek vermeli, çalışmalı ve fedakarlıkta bulunmalıdır. aksi takdirde istediğini elde edemez.

Evet, gerçekten de emek vermeden, özveride bulunmadan başarıya ulaşmak, zengin olmak mümkün değildir. Bizi alim yapacak olan bilgiler, beyimize kendiliğinden girmez. O bilgileri öğrenmek için bazen yıllarca çalışır, emek verir ve kendi zamanımızdan feragat ederiz. Çünkü biliriz ki en güzel şeyler, en zor şekilde elde edilen şeylerdir. Bir kişinin sıradan bir işçi olması için belki okul okumasına bile gerek yoktur.

Ancak birinin bir devlet kurumunda yüksek maaşlı bir memur olabilmesi için okuması ve okurken de daima derslerine ilgi göstermesi, öğrenmesi, araştırması gerekir. Tüm bunlar olmadan öyle bir mesleğe sahip olmak çok zordur. Atasözünde geçen ”şimşek” kavramı çalışmalarımız, emeklerimizi ifade eder. Başarının kendisi ise gök gürlemesidir. Yani başarı için çalışmak şarttır.

Geleceğimizi tamamen tayin etmek tabii ki mümkün değildir. Ancak kendi çabalarımızla onu istediğimize yakın hale getirmek gayet mümkündür. Yağmurun ne zaman yağacağını kesinkes bilemeyiz. Fakat şimşek çaktığını gördüğümüzde, gök gürlemesinin de olacağından emin olabiliriz. İşte hayattaki başarılarımız da öyledir. Çalışırsak, emek verirsek, azmedersek ve kendimize güvenirsek başarabileceğimizi de bilebiliriz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikVeronika Çiçeği Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikEvet Onu Tekrar Dolduracağım Almanca Okunuşu ve Yazılışı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here