Son Pişmanlık Fayda Vermez Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Son pişmanlık fayda vermez (etmez), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Son pişmanlık fayda vermez (etmez).
Eğer ki bir kimse bir işi iyice düşünmeden, fevri bir şekilde yapıyorsa, bu işin tekrardan geri dönüşü olmaz. Kişi ne kadar üzülürse üzülsün, ne kadar pişman olursa olsun bu hiçbir şeyi geri döndürmeye yetmez. İşte o zaman da insan çok zor bir durumda kalır. Bu yüzden her eylem iyice düşünülerek, tartılarak yapılmalıdır.

Kısaca anlamı : İyice düşünülmeden yapılan iş, çok kez insanı zarara ya da geri dönemeyeceği bir çıkmaza sokar. O zaman pişman olmak da işe yaramaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Peşinen düşünecektin, artık çok geç, son pişmanlık fayda vermez.

Açıklama ve kompozisyon : Her işin bir zamanı ve bir kritik dönemi vardır . Eğer işler zamanında yapılmazsa istenilen sonuca da ulaşılamaz . Daha sonra kendinizi ne kadar yerseniz yiyin vakit geçmiştir ve son pişmanlık fayda vermez . Bundan dolayı işler her zaman zamanında yapılmalı ve sonra keşke şöyle yapsaydım keşke böyle yapsaydım demek zorunda kalınmamalı .

Hayatımız da işte böyledir. Bazen öfke, hırs, inat ile alacağımız kararlar pişmanlığa gebe kalınmasına neden olur. Kendimizi üzdüğümüz gibi başkalarını da üzeriz. Hatalarımızı bilmemize rağmen inatla düzeltmeye çalışmıyorsak iş işten geçmiş olur pişmanlık fayda etmez. Hataların doğuracağı sonuçlar hayatımızda olumsuzluklara neden olur. Sorumluluklarımız vardır, hayallerimiz vardır, umutlarımız vardır. Bunları gerçekleştirmek için zamanın kıymetini bilmeliyiz ve her şeyi zamanında yapmalıyız. Örneğin; genç yaşta çok çalışmalıyız ve yaşlılığımızda rahat etmeliyiz, kimseye el açmak zorunda kalmamalıyız.

Bu sebeple yaptığımız her davranışta durum ne olursa olsun iki kere düşünmeliyiz ve öyle hareket etmeliyiz. Bütün olaylar olup bittiğinde keşke demek durumu değiştirmez. Özetle pişmanlık duyulacak bir duruma kalkışmamak lazımdır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikMısır Püskülü Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikBen Tatildeyim Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here