Su İçene Yılan Bile Dokunmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Su içene yılan bile dokunmaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Su içene yılan bile dokunmaz.
Yemek, içmek ve uyumak insanların en masum ve ortak gereksinimleridir. İnsan bu ihtiyaçlarını giderirken – kim olursa olsun – masumdur. Bundan dolayı su içen kimseye düşmanımız bile olsa dokunmamalıyız.

Kısaca anlamı : Su içen kimseye dokunulmamalıdır; düşman olsa bile.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Bahçemizde ki çeşmeden su içince abim beni dürtüleyip duruyordu, ben de abime su içene yılan bile dokunmaz sana ne oluyor dedim.

Cümle 2 : ben su içerken kardeşim benim koluma vurmaya çalışınca babam su içene yılan bile dokunmaz dedi

Açıklama ve kompozisyon : Su, yemek ve hava gibi insanların hatta tüm canlıların fiziki ihtiyacıdır ve su olmadan hayat olmaz. Su içmeden insan yaşayamaz. O yüzden her kimse su içmenin neden gerekli ve susuz bir insanın su içmesinin ne kadar hayati bir ihtiyaç olduğunu bilir. Bunu sadece insanlar değil hayvanlar dahi bilir. Bu atasözü de o sebepten su içen kimselerin düşmanımız dahi olsa sularını içmelerini bekledikten sonra kozlarımızı paylaşmamız gerektiği anlamındadır.

Atasözünde su içen hayati ihtiyacını karşılayan kişi olarak verilirken yılan bile dokunmaz demekle, yılan gibi tehlikeli bir hayvanın dahi su içen insanın halinden anlayacağı anlatılmıştır. Yılan gibi bir hayvan bile su içen insanlara yada hayvanlara dokunmayıp, sularının içmeyi tamamlamalarını beklerken, insan olarak bizlerin de dokunmaması gerektiği anlatılmaktadır.

İnsan olarak diğer insanların halinden anlamak esastır. Empati her insanda gelişmesi beklenen bir duygudur. Empati duygusu gelişmemiş kişiler karşılarındakinin yerine kendilerini koymazlar. Su içmek gibi zayıf bir anda saldırmak ancak empati duygusu olmayan kişilerin yapabileceği bir iştir. Atasözünde ise yılan gibi bir hayvana dahi empati duygusu uygun görülmüştür. Empati duygusu olmayan kişi yılan kadar bile anlayışa sahip değildir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikSinameki Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAlmanca’da Teşekkür Ederim Yazılışı ve Okunuşu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here