Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz.
Tarlasına hiç uğramayan, onu sürmeyen, çapalamayan, gübrelemeyen kimse ondan ürün bekleyemez. Tarlasını zamanında sürüp ekmeyen, gereken diğer işleri yapmayan kişi tarlasından iyi bir ürün alamaz.

Kısaca anlamı : “tarlasını sürüp çapalamayan, gübrelemeyen ondan yüz güldürücü ürün elde edemez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Çaba göstermediği için tarlasından verim almadığında kendi kendine tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz dedi

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlar hayatta birşeyleri başarmak için çaba sarfetmelidir. çünkü emek olmadan yemek olmaz. birşeyler için fedakarlıkta bulunmalısın. bu başarmanın da gereğidir. insan çalışarak elde ettiği şeyleri daha değerli görür.eğer ki çalışmadan uğraşmadan başarısız olursak bunun için yakınmamalıyız.

Örneğin bir çiftçi düşünelim. Tohumu toprağa atıp aradan dört beş ay sonra gidip baksa göreceği manzara kuşkusuz kupkuru bir tarla olur. Fakat daha tohumu ekmeden önce güzelce tarlayı sürüp, gübresini atıp tohumu dikseniz. Daha sonra onu sulasanız, ilaçlasanız. Çapalasanız, zararlı otlarını temizlersiniz çok güzel ürün alırsınız tarlanızdan. Bu durum aslında yaptığımız her işte böyle. Örneğin bir ev yapacaksanız ona emek harcamanız, çalışmanız gerekir. Emek harcamadan hani benim evim, hani benim ürünüm demek gereksiz ve anlamsızdır.

Hayatımızın her alanında çalışmak, emek vermek istediğimiz sonucu almamız için gereklidir.Ders çalışan öğrenci bunun neticesinde başarılı olur, sınavlardan yüksek not alır ve istediği meslek ile ilgili okula gidebilir.Emek vermek, çabalamak hayatın bir gerçeğidir.Hayatın bir karşılığı olarak da olaya bakılabilir.Çalışmak ve karşılığını beklemek doğal bir sonuçtur.İnsanlar neye sahip olmak isterler ise o yolda mutlaka çalışmaları gerekmektedir. Sadece sonuca odaklanmak ve çalışmadan olmasını beklemek akla uygun değildir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikVapur Dumanı Çiçeği Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikDiyanet Almanya Cuma Namazı Vakitleri ve Saatleri 2023

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here