Tarlaya Saban Sürüye Çoban İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tarlaya saban, sürüye çoban, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tarlaya saban, sürüye çoban.
Tarlayı ekime elverişli, verimli hale getirmek için onu sürecek tarım araç ve gereçlerine ihtiyaç duyulur. Bir sürünün iyi beslenmesi ve korunmasıda ancak çobanla mümkündür. Bir işi verimli olarak çalıştıracak bir yöneticiye her zaman ihtiyaç duyulur.

Kısaca anlamı : “Bir tarla iyi sürülür ve işlenirse istenen ürünü verir. Sabanın girmediği tarla kısa bir süre sonra yozlaşıp çoraklaşır, ekilemez olur.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Babam amcamla konuşurken Tarlaya saban, sürüye çoban lazım dedi.

Açıklama ve kompozisyon :  Bir tarla iyi sürülür ve işlenirse istenen ürünü verir. Sabanın girmediği tarla kısa bir süre sonra yozlaşıp çoraklaşır, ekilemez olur. Bunun gibi bir sürüdende verim bekleniyorsa, onu iyi bir çobana teslim etmelidir.

Çünkü iyi bir çoban, sürünün nerede besleneceğini, bakımının nasıl yapılacağını bilir. Taşa çıkan keçinin, ağaca çıkan oğlağı olur. Bk.

Ağaca çıkan keçinin, dala bakan. Taş düştüğü yerde ağırdır taş yerinde ağırdır. Herkes, her şey kendi çevresinde önem taşır.

Çünkü kişi bulunduğu yerde tanınmış, kendisine bir çevre edinmiş, hatırı sayılır bir yere gelmiştir. Yabancısı olduğu bir yerde yeterince tanınmadığı gibi kıymetide bilinmez. Tarlayı ekime elverişli, verimli hale getirmek için onu sürecek tarım araç ve gereçlerine ihtiyaç duyulur.

Bir sürünün iyi beslenmesi ve korunmasıda ancak çobanla mümkündür. Bir işi verimli olarak çalıştıracak bir yöneticiye her zaman ihtiyaç duyulur. Bir tarla sürülür ve işlenirse, istenen ürünü verir.

Pulluğun girmediği alan yakında dejenere olur ve kısır hale gelir, ekilemez. Bu kadar çok verim bekleniyorsa, onu iyi bir çobana teslim etmelidir. Çünkü iyi bir çoban sürüyü nereye besleyeceğini ve bakımını nerede yapacağını bilir.

Taşa gelen keçi ağacın oğlu olur. Bk. Ağaçtan çıkan ve dala bakan keçi.

Taş düştüğü yerde ağırdır. Herkes, çevrelerinde her şey önemlidir. Kişi nerede olduğunu bildiği için bir çevre edinmiş ve önemli bir yere gelmiştir.

Yabancı olduğu bir yerde değerli olarak bilinmemektedir. Tarımı ekime ve doğurganlığa uygun hale getirmek için tarımsal araç ve gereçlere ihtiyaç vardır. Sürüyü iyi beslemek ve korumak için sadece çoban ile mümkündür.

Bir işletmeyi verimli bir şekilde yürütmek için her zaman bir yöneticiye ihtiyaç vardır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikYeşil Yulaf Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAlmanca Senin Gözlerin Çok Güzel Nasıl Okunur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here