Tatlı Tatlı Yemenin Acı Acı Geğirmesi Olur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tatlı tatlı yemenin, acı acı geğirmesi olur, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tatlı tatlı yemenin, acı acı geğirmesi olur.
Zevklerinin esiri olan erdemsiz kişiler, elindeki avucundakini sorumsuzca çarçur eden kişilerdir. Bir süre sonra ağır sıkıntılar içinde kıvranırlar. Bu sıkıntılarını hesaplayanlar ise, ellerindekini yemekten zevk alır, kendine zarar vermeyecek ölçüde, ihtiyaçları kadar harcamalar yaparak tüketir.

Kısaca anlamı : “sonunu düşünmeksizin hoşlandığı şeyleri yapan, örneğin elindekini bol bol harcayan kişi, bir süre sonra bunun zararını görür, sıkıntısını çeker.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Babam abime nasihat ederken Tatlı tatlı yemenin, acı acı geğirmesi olur sözünüde söyledi.

Açıklama ve kompozisyon : Sonunu düşünmeden hoşlandığı şeyleri yapan kişi, bir süre sonra bunun sıkıntısını çeker. İnsan, sonunu düşünmeden hoşlandığı şeyleri yapmamalıdır. Çünkü bir süre sonra bunun sıkıntısını çeker, zararını görür.

Örneğin elindeki parayı sorumsuzca zevk ve eğlenceye harcayan kişi bir süre sonra sıkıntıya düşer. Zevklerinin esiri olan erdemsiz kişiler, elindeki avucundakini sorumsuzca çarçur eden kişilerdir. Bir süre sonra ağır sıkıntılar içinde kıvranırlar.

Bu sıkıntılarını hesaplayanlar ise, ellerindekini yemekten zevk alır, kendine zarar vermeyecek ölçüde, ihtiyaçları kadar harcamalar yaparak tüketir. Bir süre sonra, sonunu düşünmeden sevdiği şeyleri yapan kişi bundan muzdariptir. Kişi sonu düşünmeden sevdiği şeyi yapmamalıdır.

Çünkü bir süre sonra acı çekiyor ve acı çekiyor. Örneğin, parasını zevk ve eğlence için sorumsuzca harcayan kişi bir süre sonra belaya girer. Zevklerinin esirleri olan savunmasız insanlar, avuçlarını sorumsuzca boşa harcayanlardır.

Bir süre sonra, ciddi bir belada kıvranıyorlar. Bu sıkıntıları hesaplayanlar, sahip olduklarını yemekten zevk alırlar ve kendilerine zarar vermeden ihtiyaç duydukları kadar tüketirler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikZahter Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAlmanca’da Bu Sabah Uyandığımda ilk önce seni Düşündüm Yazılışı ve Okunuşu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here