Tatsız Aşa Tuz Neylesin Akılsız Başa Söz Neylesin İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tatsız aşa tuz neylesin, akılsız başa söz neylesin, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tatsız aşa tuz neylesin, akılsız başa söz neylesin.
Kötü malzemeyle pişirilmiş bir yemeğe tuz hiçbir lezzet katamaz. İşe yaramayan bir nesneyi işe yarar hale getirmek boşuna bir çabadır. Aklını kullanamayan bir kişiye de ne denli doğru yol gösterilmeye çalışılırsa çalışılsın, hiçbir yarar sağlamaz. O kişi yine bildiğini okumaya, akılsızca işler yapmaya devam edecektir.

Kısaca anlamı : “tatsız, lezzetsiz yemeğe yeterli tuz da koysan lezzet katamazsın, onun gibi, kişi akılsızsa, ne kadar öğüt verirsen ver bir işe yaramaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Ben ona çok kereler doğru yola gösterdim lakin tatsız aşa tuz neylesin, akılsız başa söz neylesin!

Açıklama ve kompozisyon : Güzel hazırlanmamış, pişirilmemiş, kötü bir yemeğe tuz katmak fayda etmez. İşe yaramayan bir şeyide, küçük çabalar göstererek işe yarar bir duruma getirmek mümkün değildir. Bunun gibi, akılsız bir kişiyede ne denli öğüt verirseniz verin, olumlu bir sonuç alamazsınız.

Akılsız kişiyi sözle etkileyemezsiniz. İşe yaramayan nesneyi küçük çabalarla bir şeye benzetmek boş olduğu gibi aptal kişiyide sözle akıllandırmak olanaksızdır. Kötü malzemeyle pişirilmiş bir yemeğe tuz hiçbir lezzet katamaz.

İşe yaramayan bir nesneyi işe yarar hale getirmek boşuna bir çabadır. Aklını kullanamayan bir kişiyede ne denli doğru yol gösterilmeye çalışılırsa çalışılsın, hiçbir yarar sağlamaz. O kişi yine bildiğini okumaya, akılsızca işler yapmaya devam edecektir.

Kötü hazırlanmış, pişmemiş, kötü bir yiyeceğe tuz eklemek yararlı değildir. İşe yaramayan bir şeyde, küçük çabalar göstererek yararlı bir duruma sokmak mümkün değildir. Böyle akılsız bir kişiye ne kadar tavsiye verirseniz verin, olumlu bir sonuç alamazsınız.

Akılsız kişiyi kelimelerle etkileyemezsiniz. İşe yaramaz nesneyi az çabayla bir şeyle karşılaştırmak imkansızdır ve aptal kişiyi sözlü olarak haklı çıkarmak imkansızdır. Tuz, kötü malzemelerle pişirilen bir yemeğe herhangi bir lezzet katamaz.

Çalışmayan bir nesne yapmak nafile bir çabadır. Aklını kullanamayan bir insanda ne kadar doğru yol gösterilmeye çalışılsa da, herhangi bir fayda sağlamaz. Bu kişi bildiklerini okumaya ve akılsız bir iş yapmaya devam edecek.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAlmanca Eğer Vaktiniz Varsa KonuşabiIir miyiz Nasıl Söylenir
Sonraki İçerikLisans Yerleştirme Sınavı LYS Sınav Duası ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here