Tembele İş Buyur Sana Akıl Öğretsin İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin.
Tembel, kendisine iş buyurulunca bu işi yapmamak için şöyle bir yol izler: Ya onun yapılması gerek bulunmadığını söyler yada buyurulan biçimde değil, kendisinin işine gelen biçimde yapmayı önerir. Tembel bir kişiye bir iş yapmasını söylediğiniz zaman, o işi yapmamak için çeşitli bahaneler bulur. İşin gereksiz olduğunu söyler. Hatta size o iş hakkında bazı çözüm yolları gösterir, akıl öğretir.

Kısaca anlamı : “Bir konuda kendisinden yardım istendiğinde, isteneni yapacak yerde çözüm yolları göstermeye kalkışan kimseler için kullanılır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Kırk yılın başı ondan bir şey istedim, kalktı bana işi böyle yapmamam gerektiğini söyledi. Al işte Tembele Iş Buyur Sana Akıl Öğretsin.

Açıklama ve kompozisyon : Tembel insan; iş yapmaya, yerinden kalmaya, hareket etmeye üşenen insandır. Böyle insanlara iş yaptırmak neredeyse imkansızdır. Onlar sürekli oturmak, yatmak, dinlenmek isterler. Kendilerine buyrulan işleri yapmamak için de türlü türlü bahaneler uydurmaya çalışırlar. Örneğin kendisine verilen işin yapılmasının mümkün olmadığını, onunla boşuna zaman geçirmemek gerektiğini anlatırlar. Yahut, işi kendi üzerinden atmak için farklı yöntemler bulmaya çalışır, bize tavsiyelerde bulunarak onu nasıl yapabileceğimizi açıklamaya çalışırlar.

Kısaca özetlemek gerekirse tembelle iş buyurmaktansa o işi kendimiz yapmak her zaman için daha doğru olur. Böylece o iş içimize siner. Aklımızda kuşkuya yer kalmaz. Yani tembel onu yapmaya kalksa bile çok da özenmeyecek, gelişigüzel, bir an önce olsun bitsin diyerek fazla özenmez. Bu da iyi bir sonuç vermez. O yüzden tembele iş buyurmalı ve onun akıl vermelerine fırsat tanımamalıyız. Bütün bunlara hiç gerek yoktur. En sağlam olan yöntem yapmak istediğimiz bir iş kendimiz yapmaktır. Çünkü kendimiz usulüne uyun, özenerek yaparız.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikKabahat ile ilgili Deyimler ve Anlamı
Sonraki İçerikAnıt Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here