Tilki tilkiliğini bildirinceye kadar Post Elden Gider İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tilki tilkiliğini bildirinceye kadar post elden gider, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tilki tilkiliğini bildirinceye kadar post elden gider.
Bir kimse, üzerine atılan suçu işlememiş olduğunu anlatıncaya kadar isnat edilen suçun cezasını fazlasıyla çekmiş olur. / Kurnaz kişi, henüz alışık olmadığı ortamlarda hünerini gösterene ve kendini ıspat edene kadar daha kurnaz birinin tuzağına düşer.

Kısaca anlamı : bir gerçeği anlatıncaya dek çoğu kez başa gelmedik şey kalmaz” anlamında kullanılan bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Zamanında beni dinleseydin Tilki tilkiliğini bildirinceye kadar post elden gider demiştim sana.

Açıklama ve kompozisyon : İşlemediği halde suçlu görülen kimse, suçsuz olduğunu kanıtlayıncaya kadar yeterince ceza çeker. Kurnaz ve düzenbaz kimse, sahasında ne kadar hünerli olduğunu gösterinceye kadar, kendisinden daha hilekar birinin tuzağına düşer. Suçlu olmadığı halde, suçlu sanılan kişi suçsuzluğunu anlatıncaya kadar yeterince ceza çeker.

Bir kimse, üzerine atılan suçu işlememiş olduğunu anlatıncaya kadar isnat edilen suçun cezasını fazlasıyla çekmiş olur. Kurnaz kişi, henüz alışık olmadığı ortamlarda hünerini gösterene ve kendini ıspat edene kadar daha kurnaz birinin tuzağına düşer. Çalışmıyorken suçlu bulunan herkes, suçlu olmadığını kanıtlayana kadar yeterince cezalandırılır.

Kurnaz ve aldatıcı adam, alanında ne kadar yetenekli olduğunu gösterene kadar daha aldatıcı bir kişinin tuzağına düşer. Suçlu olmasa da, suçlu bulunan kişi masumiyetini tanımlayana kadar yeterince ceza alacaktır. Birisi, kendisine verilen suçu işlemediğini söyleyene kadar, ağır bir şekilde cezalandırılacaktır.

Kurnaz kişi, becerisini gösterene ve henüz alışmadığı ortamlarda kendini kanıtlayana kadar daha kurnaz bir kişinin tuzağına düşer.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAcı Söz Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikGüldür Güldürde Aziz Hoca Diye Hitap Edilen Kişi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here