Dinozorlar Ne Kadar Büyüklüğündedir

Dinozorlar, boyut olarak çok çeşitlidir. Bazen bir tavuk kadar hatta daha da küçük olabilirler. Compsognathus sadece 70 cm boyundaydı ve ince yapılıydı. Büyük canlılar, avcı türlere karşı harika savunma yeteneklerine sahip oluyorlardı. 26 metre ve 55 tona ulaşabilen en büyük dinozorlar ise devasa vucütlarına yetecek besini, üst taraflardaki meyve ve bitkilerden karşılıyorlardı.

Çevik ve hızlı hareket eden bir yaratıktı, böcek ve küçük hayvanları yiyerek beslenirdi. Bu dinozorun iskeleti, modem kuşlarınkine çok benzer.

Bu devasa büyüklüğü hayal etmek oldukça zor; Patagotitan mayorum’lar yaklaşık yedi fil ya da iki otobüs ya da bir futbol sahasının yarısı kadar ya da normal bir yüzme havuzu ile olimpik havuz boyutları arasında bir yerdeydi. Bu boyutlar, her ikisinin de boyu 30 metreye ulaşabilen Brachiosaurus türü dinozor ve günümüzde yaşayan mavi balinalardan bile daha büyük!

Patagotitan dinozorlar, Kretase döneminde yani 100 milyon yıl önce yaşadı ve uzun boyunlu ve dört ayak üzerinde yürüyen dev otçul sauropod üst türünün bir üyesiydi. 76 ton ağırlığında olduğu söylenen bu devasa dinozorun karşısına çıkan Trannasaurs Rex’ler bile küçücük kalıyor. En güzel kıyaslamayı yapmak için günümüzde bir aslanla filin arasındaki bağlantıyı düşünebilirsiniz.

Bilim adamları dev dinozorların maksimum büyüklüğü konusunda görüş birliğine varamamışlardır. Ancak genelde Brachiosaurusun en büyük olduğu ve 30 metre boyunda, 130 ton ağırlığında olduğu söylenir. Buna göre de bugüne dek yaşamış en büyük hayvan budur. Sauroposeidon ise 17.2 metre boyunda olarak tarif edilir ve buna göre en uzun zürafadan üç kat daha uzundur.

Önceki İçerikDinozorların Kaç Değişik Türü Vardır
Sonraki İçerikDinazor mu Yoksa Dinozor mu? Yazısı Nasıl Yazılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here