Döner Kapıyı Kim İcat Etti Nasıl Çalışır

Döner kapı, bir kapı türüdür. Tipik olarak üç veya dört kapıdan oluşur. Merkezi bir şafta asılır ve silindirik bir mahfaza içinde dikey bir eksen etrafında döner. Döner kapılar hava kilidi görevi görerek hava cereyanını önledikleri ve böylece bina için ısıtma veya soğutma kaybını azalttığı için enerji açısından verimlidir. Döner kapılar, kapılar arasındaki boşluk yeterince küçükse, aynı anda tek bir kişinin girişini kısıtlamak için güvenlik cihazları olarak da kullanılabilir.

Döner kapıların tek amacı enerji tasarrufudur. Büyük binaların içerleri devamlı olarak ısıtılır. Açılan normal kapıdan içeri soğuk hava rahatlıkla girer. Eğer normal kapı kullanılırsa hava değişimi nedeniyle klimalar veya motorlar yeniden çalışacaktır.

Özellikle çok kişinin girip çıktığı otel veya benzeri binalarda enerji tasarrufu için döner kapı kullanılır. Döner kanatlar sıcak havanın dışarı çıkmasına, soğuk havanın da içeri girmesini engeller.

Döner kapı nasıl icat edildi?
Dünyanın ilk ahşap döner kapısı, 1899’da Times Meydanı’nda Rector’s adlı bir restorana kuruldu. Theophilus Van Kannel’in “Fırtına kapısı yapısı” adını verdiği döner kapısı “yayılan ve eşit uzaklıktaki üç kanattan” oluşuyordu. Rahat oturmasını sağlamak için kapı hava şeritleri ile donatılmıştı.

Döner kapı nasıl çalışır?
Otomatik kapılarda kullanılan sensör, yaklaşan kişiyi algılar ve bu algılama sonucunda kapı 360 derece dönmeye başlar. Kızılötesi ışınlardan bir perde oluşturulur. Döner kapıya yaklaşan kişi, kızılötesi ışınlardan oluşan perde üzerinde kesinti olacağından döner kapı yine harekete geçektir.

Önceki İçerikOtizm Belirtileri Nelerdir
Sonraki İçerikBeşeri Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here