Dünyanın En yüksek Şelaleleri (İsim Ülke Yükseklik metre)

Angel Venezüella 1.000 : Kerepakupai Meru Şelalesi (İspanyolca: El salto Ángel), Venezuela’da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir.

Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir. Batı dünyası ise ancak 1935’te Amerikalı pilot Jimmie Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiştir. Angel, değerli taşlar aramak amacıyla 1933 yılında çıktığı yolculukta şelaleyle karşılaşır.[2] Şelalenin güzelliğini karısı ve iki arkadaşıyla da paylaşmak isteyen Angel’ın tekrar gelişinde kullandığı uçak, yerlilerin Şeytan Kanyonu dediği Auyan tepesine düşer. Angel, karısı ve iki arkadaşı, 11 gün süren çetin bir mücadelenin ardından küçük bir kasabaya iner. Onların bindiği uçak ise tam 33 yıl sonra tepeden helikopter yardımıyla kaldırılarak Maracay’daki Aviation Müzesi’nde sergilenir. Şeytana meydan okuyan uçuşuyla Angel, Venezuela’nın efsanesi haline gelir.

Cuquenân Venezüella 609 : Kukenan Şelalesi, Angel Şelalesi’nden sonra Venezuela’nın en yüksek ikinci büyük şelalesi. Aynı zamanda dünyanın ikinci en yüksek serbestçe sıçrayan şelalesi. Genel olarak, genellikle dünyanın 11. en yüksek şelalesi olarak belirtilir.

Sutherland Yeni Zelanda 580 : Sutherland Falls, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Milford Sound yakınlarındaki bir şelaledir. 580 metrede şelalenin Yeni Zelanda’daki en yüksek şelale olduğuna inanılıyordu.

Takkakavsr Kanada 502

Tugela Güney Afrika 914

Önceki İçerikVarikosel Belirtileri Nelerdir
Sonraki İçerikKantaron Bitki mi Sebze mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here