Dünyanın En Zehirli Hayvaları Hangileridir

Dünyanın birçok farklı noktasında değişik türden hayvanlar bulunmaktadır. Hayvanlar aleminde zehirleriyle, ısırıklarıyla, sokmalarıyla, tekmeleriyle, yumrukları ve vücut ağırlıklarını kullanıp vurdukları darbeler ile insan yaşamını sonlandırabilecek bir çok tehlikeli hayvan bulunmaktadır. Zehirli ve tehlikeli hayvanlar ile kimse karşılaşmak istemez. Zehirli hayvanların birçoğu salgıladığı zehir sayesinde her canlıyı kolayca öldürebilir. Dünyanın en zehirli hayvanları listesinde zirvede bir yılan türünün ya da bir akrebin olması beklenir. Oysa en zehirli hayvan belki adını hiç duymadığımız ve çok ama çok az karşılaşma ihtimalimiz olan bir hayvan.

1- Avustralya Kutu Denizanası : Irukandji denizanaları dünyadaki en küçük ve en zehirli kutu denizanalarıdır. Irukandji denizanaları Avustralya denizlerinde yaşarlar ve iğnelerini kurbanlarına fırlatarak Irukandji sendromu olarak bilinen semptomlara yol açabilirler. Yaklaşık bir santimetre küp büyüklüğündedirler . Bilinen beş Irukandji türü vardır:

2- Kara Mamba : Kara mamba, Elapidae familyasından son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Ömürleri ortalama 10-15 yıldır ancak esaret ortamında 20 yılı aşanlar olmuştur. Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır.

3- Avustralya Kayabalığı : Avustralya sahillerinde ve kıyılarında bulunan bu kayabalığı gizlenmesiyle meşhurdur. Saatlerce kumun altında veya bir taşın arkasında saklanabilen bu balığın zehri bir insanı 2 saat içerisinde öldürebilir. Bu zehrin panzehri vardır ve sıcak su teması da bu zehrin etkisini oldukça azaltır bunu bilen aborjinler kaya balığını avlayıp kızartarak akşam yemeğinde yerler. Yüksek sıcak kayabalığının zehrini öldürür.

4- Kırmızı Hint Akrebi : Akrepler yeryüzünde çok uzun süredir bulunmaktadırlar ve oldukça zehirli hayvanlardır. Bunların arasındaki en zehirlisi ise Kırmızı Hint Akrebi’dir. Kırmızı Hint Akrebi Hindistan, Pakistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunur. Boyu bir silgiden daha büyük değildir fakat yoluna çıkan bir dev bile olsa devirir. Isırdığında akıttığı zehri, yüksek kalp basıncına sebep olur bu da kişiye çok çabuk bir şekilde ölüme götürür. Kırmızı Hint Akrebinin panzehri bulunmaktadır. Tabi ki tıbbı yardım alacak kadar vaktiniz olursa.

5- Kara Taipanı : Taipan, elapidae ailesinden büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Cins adı Oxyuranus Yunancadaki oxys ve oura kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bir türü O. microlepidotus en ölümcülü olmamasına rağmen dünyada karada yaşayan yılanlar arasında en güçlü zehire sahip olanıdır.

6- Brezilya Gezgin Örümceği : Phoneutria, Ctenidae ailesinde insanlar için potansiyel tıbbi önemi olan bir örümcek cinsidir. Çoğunlukla Kuzey Güney Amerika’da bulunurlar ve bir tür Orta Amerika’da bulunur. Cinsin üyelerine genellikle Brezilyalı gezgin örümcekler olarak atıfta bulunulur.

7- Koni Salyangozu : Koni salyangozu zehirli bir canlıdır. Avustralya, Asya Pasifiği ve Endonezya’da yaşarlar. Gündüzleri suda kumda saklanırlar, geceleri ise avlanmak için suda gezinirler. Kancaları içinde 200 farklı zehir bulunduran bir iğne taşır. Mermer yüzeyli salyangoz da denir. Boyu sadece ortalama bir insan eli boyundadır.

8- Mavi Halkalı Ahtapot : Mavi halkalı ahtapotlar, Hapalochlaena cinsini oluşturan, Japonya’dan Avustralya’ya Pasifik ve Hint Okyanusu’nun gelgit havuzu ve mercan resiflerinde bulunan dört çok zehirli ahtapot türünün ortak adıdır.

9- Kıyı Taipanı : Kıyı taipanı veya ortak taipan, Elapidae ailesinde oldukça zehirli bir yılan türüdür. 1867’de Wilhelm Peters tarafından tanımlanan tür, kuzey ve doğu Avustralya’nın kıyı bölgelerine ve Yeni Gine adasına özgüdür.

10- Katil Tırtıl : Katil tırtıl güney Brezilya’da ormanlarda, ağaçlarda gizlenen bir tırtıl türüdür. Bu tırtılın yaydığı zehir kırmızı kan hücrelerini öldürüyor, organ ve doku tahribatına yol açıyor ve tüm vücutta iç kanamaya sebep oluyor. Acil müdahale olmazsa ölüm kesindir. Bu küçük tırtıl şimdiye kadar 500 kişinin ölümünden sorumludur. Bu aşırı ölümlere çare olarak Brezilya hükumeti acil bir panzehir üretimi yoluna gitmiştir ve günümüzde bu panzehir bulunmuştur.

Önceki İçerikAmasya İtimat Tokat Firması İletişim ve Telefon Numarası
Sonraki İçerikYüz Felci Neden Olur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here