Edirnenin Meşhur lezzetli Yemekleri ve Tatlıları

Edirne farklı lezzetleri ve geniş kültürüyle dikkat çekiyor. Tabi her şehrin kendine özgü meşhur yemekleri, meyveleri, yöresel yemekleri ve tatlıları hatta hediyelik eşyaları dahi vardır. Bu gün sizler için Edirne‘de neler meşhur olduğunu Edirne‘ye özgü ve tarihi yada gezilecek yerleri ile yemeklerini ve tatlılarını derliyeceğiz.

Eğer bir gün yolunuz Edirne‘ya düşerse ve (Edirne’de ne yenir) diye düşünürseniz. Edirne genelinde mutlaka tatmanız ve yemeden/içmeden dönmemeniz gereken lezzetler aşağıda. Umarız önerilerimizi beğenirsiniz! İşte bu konuda bilinmesi gereken Edirne‘nin meşhur özgü yemekleri, tatlıları ve meyveleri…

Meriç Yer Fıstığı: Meriç Nehri’nden sulanan kumsal topraklarda yetişen, bölgenin iklim, toprak ve su özelliklerinin bir araya gelmesi ile kendine has tat ve aromaya sahip olan kabuklu bir fıstık türü.

Meriç Kara Kavun: Kabuk kısmı koyu yeşil, içi turuncu veya koyu sarı renkli, sıcağa ve kuraklığa dayanıklı, hasattan sonra uzun süre saklanarak kış aylarında da tüketilebilen, tatlı ve lezzetli bir aromaya sahip olan, etli, sulu ve bol çekirdekli bir kavun türü.

Keşan Siğilli Bamyası: Keşan’ın Siğilli Köyü’nde yetiştirilen, koyu yeşil renkli, düzgün ve beşgen köşeli, tüysüz, küçük çekirdekli, yumuşak etli ve lezzetli olan bir Sultani Bamya çeşidi.

Keşan Satır Et: Doğal ortamında yetiştirilmiş 0,5 – 1 yaş arasında olan kıvırcık süt kuzularının etlerinin satır ile elde mercimek tanesi büyüklüğünde kıyılıp tuz haricinde başka hiçbir katkı maddesi katılmadan yoğrulup 200 gramlık porsiyonlar halinde şekillendirildikten sonra meşe odunu közünde çift taraflı tel ızgara arasında çevrilerek ve fümelenerek pişirilmesiyle yapılan bir et ürünü.

İpsala Pirinci: İpsala Ovasında özellikle deniz havası ve tuzlu toprak şartlarında yetişen çeltiklerden elde edilen, iri taneli, camsı ve mat görünüşlü olan ve kendine has bir lezzet ve aroması bulunan pirinç türü.

Edirne Tava Ciğeri: Yörede yetiştirilmiş danalardan elde edilen karaciğerin yaklaşık 2-3 mm kalınlıkta yaprak şeklinde doğranıp kan ve damarlardan temizlenmesinden sonra tuzlanıp dinlendirilmesi ve unlanıp tavada kızgın yağda pişirilmesiyle yapılan ve kızartılmış kırmızı biber ile servis edilen bir tür sakatat yemeği.

Edirne Mis Meyve Sabunu: Üretim için kullanılacak sabunların rende makinelerinden geçirilmesi, sıcak su ile hamur kıvamına getirilmesi, esans eklenmesi, tek tek el ile biçimlendirilerek gerçek meyvelere benzetilmesi, gıda boyaları ile boyanması ve kazanlarda cilalanması ile üretilen bir tür süs sabunu.

Edirne Beyaz Peyniri: Edirne ili ve ilçelerindeki hayvanlardan alınan taze sütlerin pastörize edilerek peynir mayası ile pıhtılaştırıldıktan sonra suyunun süzülmesi, şekil verilmesi, salamurada tuzlanması ve buzhanelerde olgunlaştırılmasıyla elde edilen; sadece taze süt, maya ve tuz kullanılarak üretilen, kendine has bir aroması bulunan, gözeneksiz ve parlak beyaz renkli bir peynir türü.

Edirne Badem Ezmesi: Edirne’de yabani olarak yetişen sert kabuklu ve tombul olan “Hacı Alibey” çeşidi bademlerin sıcak suda haşlanması, kahverengi kabuklarının soluyup kurutularak öğütülmesi ve şerbetle karıştırılmasıyla elde edilen hamurun rulo haline getirilip lokmalar halinde kesilmesiyle yapılan bir şekerleme türü.

Deva-i Misk Helvası: Adını Osmanlı padişahı II. Murat’ın koyduğu bilinen, şeker, yumurta akı, su ve otuzdokuz baharat (biberiye, böğürtlen, çakşır, çörek otu, damla sakızı, defne, günlük, hatmi çiçeği, havlıcan, hıyarşembe, Hindistan cevizi, ıhlamur, ısırgan otu, kakule, karabaş otu, karabiber, karahalile, karanfil, kebabiye, keçiboynuzu tozu, kekik, keten tohumu, kimyon, kişniş, kuşburnu, meyan balı, mürsafi, nane, polen, portakal kabuğu, rezene, safran, sarıhalile, sinameki, tarçın, üzüm tozu, yenibahar, zencefil ve zerdeçal) kullanılarak yapılan tatlı bir helva türü.

Aynalı Süpürge: Tarladan toplanan süpürge tellerinin ıslatılması, kükürtle ağartılması, ayıklanması, demet yapılıp süpürge şekli verilmesi, çuvaldızı ile dikilmesi ve süslenip güzelliği ve temizliği ifade eden aynanın takılmasıyla yapılan bir süs süpürgesi olup geleneksel olarak evin kapısına asıldığında o evde evlenecek çağda kız bulunduğunu belirten bir simge olarak kullanılır.

Uzunköprü: Ergene Nehri üzerinde yer alan ve Anadolu ile Balkanları birbirine bağlayan tek köprü olan Uzun Köprü, 1392 metre uzunluğuyla da dünyanın en uzun taş köprüsüdür.

Sultan II. Beyazıd Han Külliyesi : Tunca Nehri kıyısında bulunan ve cami, tıp medresesi, imaret, darüşşifa, hamam, mutfak, erzak depoları ve diğer bölümlerden oluşan Külliye, döneminin ve günümüz Edirne’sinin en önemli yapıtlarındandır.

Selimiye Camii ve Külliyesi: İstanbul’dan önce Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Edirne ile özdeşleşerek kentin simgesi haline gelen ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ve dahi mimarlarından Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” olarak tanımladığı Selimiye Camisi ve Külliyesi ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesinde de yerini almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here