Elias Canettinin Yayınlanan İlk Romanı

Cep telefonlarında bir çok kişi tarafından oynanan codycross bulmaca oyunu ile binlerce kelime hazinelerini öğrenebilirsiniz. Eğer takıldığınız sorular olduğunda wep sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Körleşme, yazıldığı dönem açısından ve yazarı açısından içinde çeşitli ipuçları barındıran çağının ötesinde bir edebi eserdir. 1930’ların başında Nasyonal Sosyalizm’in ayak seslerinin yeni duyulmaya başladığı bir dönemde, yahudi kökenli bir Alman vatandaşı olan Elias Canetti tarafından yazılmıştır. Canetti’nin kitle ve iktidar ilişkisine duyduğu yakın ilgi bu ilk kitabında bile yoğun şekilde hissedilir. Canetti bu romanı yazdığında henüz 26 yaşındaydı.

Kitap, I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı arasındaki dönemde, Almanya’nın ilk dünya savaşının yenilgisini üzerinden atamadığı ve yenilgi psikolojisinin faşizme önayak olduğu bir dönemi, bu dönemde faşizme taban olacak sıradan insanları tüm çıplaklığıyla anlatır.

Kitabın anti-kahramanı, bir sinolog olan Kien’in tüm tutkusu kitapları ve bilimdir. Tüm dünyası 25 bin kitap içeren evinden ibaret olan Kien kendini dış dünyadan soyutlamış, kendinden başka herkesi değersiz, cahil, küçük gören kibirli ve bencil aydının bir prototipidir.

Elias Canettinin Yayınlanan İlk Romanı

 

CEVAP : KÖRLEŞME

Önceki İçerikTutulmayan Hırsız Beyden Büyüktür İle İlgili Cümle ve Kompozisyon
Sonraki İçerikApoenzim Nedir Ne İşe Yarar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here