Havaya Atılan Su Buz Olarak Düşer mi

Eksi 30 derecede havaya atılan su yere buz olarak düşer.

Dondurucu soğukların etkisi altındaki bazı kenttelerde bazı vatandaşların evlerinde kaynatarak havaya attığı suyun yere düşmeden donduğu anlar görsellerde pek çoğumuz görmüştür. Bilim dünyasındaki en şaşırtıcı fenomenlerden biri şüphesiz ‘sıcak suyun soğuk sudan daha hızlı donabilmesi’dir.

Sıcak su, soğuk suya kıyasla derece dezavantajına sahip olduğundan 0 dereceye inene kadar daha fazla zaman harcamalı gibi gözüküyor. Fakat bu etki, günlük hayatta bile kullanılıyor. Buz pistlerinin hazırlanması için sıcak su kullanılıyor, dondurma şirketleri daha çabuk donması için dondurmaları sıcakken donduruculara koyuyor.

Konuyla ilgili çok fazla teori var. Bu teorilerden ilki sıcak olan suyun daha fazla buharlaşması nedeniyle donacak kütlenin soğuk suya göre daha az olması.

İkinci teori buharlaşırken de ısı kaybediliyor olması nedeniyle sıcak suyun ısısının daha hızlı şekilde düşüyor olması.

Sıcak su soğuduğunda kaptaki sıcaklık dağılımı halihazırda soğuk olan suya kıyasla daha fazla oluyor ve bu da soğumasını hızlandırıyor. Çünkü sıcak su, yüzeyinden daha fazla ısı kaybediyor. Her tarafı yakın derecelerde olan baştaki soğuk suda ise bu etki daha az gözlemleniyor.

Önceki İçerikSeninIe Yaşamak İstiyorum Almanca Nasıl Denir
Sonraki İçerikBedelsiz Kelimesinin Zıt – Karşıt Anlamlısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here