Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi

Hayır. İnsanların yalnız ya da sıkıntılı olduğunda kendi kendilerine konuşması oldukça normal bir durumdur.

Bu olay, sandığınızdan çok daha yaygın bir olgu. Yapılan bir araştırmada, farklı zorluklara sahip 6 ayrı görevi yerine getirmeye çalışan yetişkinlerin %100’ünde kendi kendine konuşma görüldü. Katılımcıların %80’i, görevlerin 6’sının tamamında kendisiyle konuştu. Yani bu, insanlar için sıradan bir olgu. Bilimde buna “gizli konuşma” veya “özel konuşma” adı veriliyor; yani kendi kendine konuşma, delilik ile ilgili olan bir konu değil; kişinin diğer insanlardan ziyade, kendisine özel yaptığı konuşmalar olarak kategorize ediliyor.

Tabii burada bir parantez açalım. Bu anlattıklarımızdaki kritik nokta şu: Kendi kendinizle konuşurken, herhangi bir görsel veya işitsel halüsinasyon yaşamıyor olmalısınız. Yani kendi kendinizle konuştuğunuzun tamamen bilincinde olmalısınız.

Eğer ki kendi ağzınızdan çıkmayan sesleri, kulağınıza fısıldanmış gibi deneyimliyorsanız veya gerçek olmayan kişileri fiziksel olarak, gözünüzün önündeymiş gibi görüyorsanız, bu durumda sağlıklı bir kendi kendine konuşmadan söz etmiyoruz. Böyle bir durumda psikiyatriste görünmenizi önemle tavsiye ederiz.

Kendi kendimize konuşurken işlediğimiz günahlardan sorumlu muyuz?

Söz ağızdan çıkmadıkça ve / veya uygulamaya dönüşmedikçe, günah gerçekleşmez.

Önceki İçerikAlmanca’da Almancayı Biraz Konuşurum Yazılışı ve Okunuşu
Sonraki İçerikFatıma Binti Yeman Kimdir Hayatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here