Kırmızı Gülün Anlamı ve Kırmızı Gül Nasıl Aşkı ifade eder

Kırmızı gülün (rosa) anlamı nedir? Gül deyince akla gelen ilk herhalde sevdiklerimizdir. Çünkü Seni çok seviyorum demenin en kolay ve güzel yolu da kırmızı güllerden geçiyor. Karşınızdaki kişiye tek bir tane gül vermek seni seviyorum anlamı katar.Gül, yıllardır evlerin başköşelerinde, bahçelerin en güzel yerlerinde yetiştirilmiş, güzel görünümlü ve genellikle hoş kokulu çiçek türlerindendir. Kırmızı gülün gizemi çoğu insan için tarih boyunca ilham kaynağı olmuştur. Bununla birlikte kırmızı gül aşkın sembolüdür ve en çok bu yönüyle tanınır. Her yerde en çok kullanılan gül katmerli kırmızı güldür.

Kırmızı gül ne anlama gelir? Aşkı ve tutkuyu ifade eder. Çiçekçilikte en çok tercih edilen renktir. Birçoğunuz artık biliyor, kırmızı gül büyük aşkın simgesi. Biliyorsunuz ki güller pek çok yerde süs olarak kullanılıyor. Bunlar düğün ve doğum günü partiler, cenazelerde ve festivallerde mevcut. Ama en önemlisi’de sevgimizi veya aşkımızı anlatmak için birbirimize verdiğimiz kırmızı güllerdir. İşte bütün bunlarla beraber kırmızı gül aşkın ve sadakâtin simgesi olarak bilindi. Çiçekler vererek duyguları belli etme zamanı geldiğinde, kırmızı gül göndermek doğal olarak aşkın en güçlü mesajını iletmek oldu. Diğer hiçbir çiçek de aşkı ve tutkuyu onun kadar iyi ifade edemedi.

Kadınlar diğer çiçeklerden çok kırmızı gül severler çünkü göz zevklerine hitap ettiği içindir. Kadınlara pahalı hediye almanıza gerek yok sadece bir demet kırmızı gül götürseniz dünyanın en mutlu insanı olurlar. Tek bir kırmızı gülün sadeliği bile güçlü bir yansımayı ortaya çıkarır. Ne olursa olsun, kırmızı güllerin karşı konulmaz cazibesi onu güller içerisin de ne duygulu, en güzeli ve en ünlüsü yapar. Romantik bir gece için kırmızı güller kullanabilirsiniz. Yemek yediğiniz odanın her tarafına güller serebilirsiniz. Gecenize güzellik ve şıklık katar. Eğer karşınızdakinin moralini bozuksa ve moralini düzeltmek için kırmızı gül alıp ona verebilir ve mutlu edebilirsiniz.

Kırmızı Gülün Diğer Güllerle Aranjmanı
Kırmızı gül goncası masum bir aşkı veya duyguyu ifade etmek için kullanılır. Alıcının güzelliğine, gençliğine ve saflığına atıfta bulunulur.

Tek bir kırmızı gül “Seni seviyorum” demektir.

Koyu kırmızı gül kendinden geçmiş güzelliği simgeliyor olabilir.

Dikensiz kırmızı gül alıcıya ilk görüşten beri aşık olunduğunun ifadesidir.

Kırmızı ve beyaz gül birliği ve kalıcı aşkı simgeler.

Kırmızı ve sarı gül neşeli aşkı anlatır.

Kenarları kırmızı olan sarı gül arkadaşlıktan aşka dönen sevgi anlamına gelir.

Kırmızı Gül’ün Hikayesi (Kıymet Bilmeyenlere İthaf Olunur.)
Bir zamanlar küçük bir kasabada dünyalar güzeli bir kız yaşarmış.Elbette böyle güzel bir kızın taleplisi de çok olurmuş.Sadece kendi kasabasından değil, büyük şehirlerden bile kızı istemeye gelirlermiş, Kendine güveni çok fazla olan kız bunların hepsini reddetmiş.

Aynı kabasada çok yakışıklı bir delikanlı varmış, o da diğerleri gibi kıza yangınmış, Fakat gururundan dolayı bunu açıklamaya çekiniyormuş, arkadaşları ?git kızı iste bak herkesi reddetti, demek ki onun sende gönlü var? demişler. Delikanlı ise, ?Eğer beni de redderse ben artık bu kasabada kalamam?demiş.

En sonunda kızı istemeye karar vermiş, fakat kızın burnu o kadar havadaymış ki, bir çırpıda delikanlıyı reddetmiş.?Artık bu kasabada kalamam? diyerek, büyük bir kente göç etmiş delikanlı.

Yıllarca kasabaya uğramamış. Kentte aynı fabsirada çalıştığı bir kızla evlenmiş, çocukları olmuş, huzurlu bir şekilde hayatını yaşıyormuş, bir gün kasabadan telgraf almış, hemen kasabasına gitmiş; fakat ancak babasının ölümüne yetişebilmiş, Birkaç gün köyde kalmış.

Bu arada bir gün kahvede çocukluk arkadaşıyla otururken o güzel kız aklına gelmiş ve onun kiminle evlendiğini arkadaşına sormuş. Arkadaşı da”Kasabada biri ile? cevabını vermiş.Az sonra elinde sopa ile önünde iki üç inekle geçen birini göstererek;

?Bak işte bu? demiş, arkadaşı adama bir bakmış, kasabanın belki de en çirkin ve çelimsiz kişilerden biriymiş, delikanlı arkadaşına sormuş; ?Niçin onunla evlendi? Arkadaşı yanıtlamış; ? Git endine sor, bak evi hemen orada bahçesinde güller olan ev,?

Delikanlı bu durumu bir türlü içine sindiremiyormuş, bunun üzerine doğru kadının evine gitmiş, kadın kapıyı açıp ne istediğini sorunca da? senin güzelliğin dillere distandı. Senin aşkından buraları terk ettim, Herkesi reddeden bu güzel kadın kim bilir kiminle evlenecek diye günlerce düşündüm, Fakat kocanı görünce hayal kırıklığına uğradım, affedersin ama niçin bu çirkin adamı tercih ettin.

Kadın; ?Sana cevabı biraz sonra vereceğim, ama önce bahçeme git, ve güllerin arasından en güzel gülü bularak bana getir.Ancak bir kuralım var; Bahçede geçtiğin yerlere bir daha geri dönüp gül koparmayacaksın.Bu yüzden dikkatli ol?

Adam bahçede ilerlerken sarı bir gül görmüş tam onu koparacakken biraz ileride daha güzel pembe bir gül görmüş, tam onu koparacakken biraz ileride kırmızı bir gül görmüş, bu şekilde güller arasında dolaşırken sadece yaprakları solmuş bir gül koparıp kadına gitmiş.

Güzel kadın bahçenin en güzel gülünü beklerken bir de ne görsün?Yaprakları olmuş, cılız mı cılız bir gül.Bunun üzerine kadın adama seslenmiş;

?Bak gördün mü?Her zaman daha iyisini bulmak isterken bir de bakarsın ki ömür geçer ve sen en kötüsüne razı olmak zorunda kalırsın, Bu yüzden gençlik elden gitmeden fırsatları değerlendirmek, elindekilerin kıymetini bilmek gerekir?

Önceki İçerikMehmet Akif Ersoy Hürriyet Şiiri
Sonraki İçerik10 Kasım Çizimleri ve Resimleri

1 YORUM

 1. Ömür ömür dediğin neki be gülüm ben senin için ölümü göze almışım.
  Aşk Ey Aşk sen kimleri dize getirdin önünde kimler diz çökmedi
  Aşkı Anlatmaya ne kağıtlar nede mürekkepler yeter
  Anlatsam seni dünyaya sığmazsın
  Şarkılara şiirlere mısralara hecelere sığdıramam
  Kalbimi söküp atsam Ruhumda Canlanırsın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here