Kıtalara Göre En Yüksek Dağlar Hangi Ülkede

Afrika Kilimanjaro 5,895 Tanzanya
Kilimanjaro dağı Afrika’da yer alan yüksek dağlardan biridir. Kilimanjaro dağı sönmüş bir stravolkanik dağ olarak biliniyor. Afrika kıtasının en ünlü dağı olan Kilimanjaro dağı bölgeyi turistik bir merkez haline getirmiş bir dağdır. Kilimanjaro dağı Afrika ülkelerinden Tanzanya’da bulunan bir dağdır. Afrika’nın en yüksek dağı olarak Kilimanjaro dağı kabul edilmektedir.


Antarktika Vinson Massif 5,140
Vinson Dağı veya Vinson Masifi, 4892 m (2004) (çok zaman 5140 metre olarak da geçer) yüksekliği ile Antarktika’nın en yüksek dağı. Bu yüzden Yedi Zirveler (İng.Seven Summits) kategorisine girer. Dağ, Antarktika araştırmalarını teşvik etmiş Amerikalı senatör Carl Vinson’un adını almıştır.

Dağ, 1957 yılında Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ‘nin Sentinel Sıradağları üzerindeki bir uçuşu sırasında keşfedilir. İlk tırmanış, National Geographic Society’nin ve ABD Donanması’nın finasal desteği ile American Alpine Club tarafından 17 Aralık 1966’da bir keşif gezisi ile gerçekleştirlir.

Tırmanışın zorlukları (yüksek maliyetleri saymazsak), teknik zorluklardan değil, bilakis Güney Kutbu’na 1200 km mesafesi, soğuk ve fırtınaların yol açtığı, dağın sıra dışı koşullarından kaynaklanır.


Asya Everest 8,848 Çin
Everest Dağı (Tibetçe: ཇོ་མོ་གླང་མ, Çomolungma; Nepalce: सगरमाथा, Sagarmāthā), dünyanın deniz seviyesi üzerindeki en yüksek dağı. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin-Nepal sınırı üzerinde yer alır.

Çin ve Nepal’in 2020’de kabul ettiği resmi verilere göre dağın şu anki yüksekliği 8.848 metredir.[1]

Everest Dağı kuzeydoğudaki Tibet platosundan (yaklaşık 5.000 m) tam olarak görülebilir. Dünyada en çok ilgi çeken yerlerin başlarında gelmektedir. Eteklerinden yükselen Çangtse, Khumbutse, Nuptse ve Lhotse gibi doruklar Nepal’den görülmesine engel olur.


Avrupa/Asya Gora El’brus 5,642 Rusya
Elbruz Dağı, 5.642 m yükseklikle Kafkasların ve Rusya’nın en yüksek dağı. Elbruz; şu sıralar faal olmayan, yoğun olarak buzullarla kaplı, çift zirveli bir stratovolkandır. İki zirve arasındaki mesafe 1.500 metre olup zirve noktası güney krater kenarında bulunur. 70’ten fazla buzul, Elbruz’dan aşağıya, vadiye akar.


Avrupa Mt. Blanc 4,807 Fransa
Fransızca Mont Blanc (Mont-blanc şeklinde de yazılır) ya da İtalyanca Monte Bianco (her ikisi de Beyaz Dağ anlamında), Fransa ile İtalya sınırında yer alan, 4807 m. yüksekliği ile Avrupa Alpleri’nin ve Avrupa kıtasının en yüksek dağıdır.

Avustralya Kosciusko 2,228 Avustralya Mount Kosciuszko / ˌkɒziˈʌskoʊ / Avustralya’nın en yüksek dağıdır ve deniz seviyesinden 2.228 metre (7,310 ft) yüksekliktedir. Avustralya, Yeni Güney Galler’deki Avustralya Alpleri Ulusal Parkları ve Yedekleri’nin bir parçası olan Kosciuszko Ulusal Parkı’ndaki Karlı Dağların Ana Sıradağları üzerinde yer alır ve Crackenback’in batısında yer alır ve Jindabyne’ye yakındır.
Avustralya Ulusal Galerisi’nde asılı olan Eugene von Guerard’ın 1863 tarihli resmi “Kosciusko Dağı’nın kuzey tepesinden kuzeydoğu görüntüsü” aslında Townsendend Dağı’ndan geliyor.

Avustralya Alpleri’nde Avustralya’nın en yüksek zirvesi, güneydoğu Avustralya. Rakım 2228m. Buzul yer şekilleri ve alpin manzaraları görülebilir ve çevresi Kosciuszko Ulusal Parkı olarak belirlenmiştir. Özellikle kış aylarında dağın eteklerindeki kayak merkezleri kalabalıktır. Arazi yumuşaktır ve yazın zirveye çıkabilirsiniz. Malay su sisteminin ana kaynağı. 1840’ta Polonyalılar, anavatanlarının kahramanı olan bir sonraki zirveye (şu anda Townshend Peak) tırmandı. Koshichushuko Bundan sonra adlandırılmıştır.


Güney Amerika Aconcagua 6,960 Arjantin
Aconcagua, 6.962,97 m yükseklik ile Güney Amerika’nın en yüksek dağı. Aynı zamanda Asya kıtası dışında bulunan en yüksek dağdır.

Arjantin Andları’nda, Mendoza eyaletinde, Şili sınırının yakınlarında bulunur. On kilometreye kadar uzanan 5 buzulu vardır. Adının nereden geldiği kesin belli değildir. Tahminler Arauca Aconca-Hue ya da Ackon Cahuak (Quechua dili) kelimelerinden türediği yönünde olup, “Taş Bekçi” anlamındadır.

Buraya ilk bahsi edilen bilimsel gezi, 1897 yılında, ingiliz Edward Fitzgerald tarafından yapılmıştır. İsviçreli Matthias Zurbriggen, 14 Ocak 1897 tarihinde zirveye tırmanan ilk kişi olmuştur. Birkaç gün sonra gezi grubundan iki kişi daha kendisini takip etmiştir. Zirve yapan ilk Arjantinli ise 8 Mart 1934 tarihinde asker Nicolás Plantamura ‘dır. İlk kadın ise 7 Mart 1940’ta Fransız Adriana Banca’dır. 2004 yılında ise ilk defa Aconcagua’nın zirvesine Rubia adında bir köpek çıkmıştır.


Kuzey Amerika Mt. McKinley 6,194 Alaska
McKinley Dağı, çok yüksek olmamakla birlikte, dünyanın tırmanması en zor dağlarından biridir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi çok kuzeydedir (63 N) ve bu nedenle de çok kötü, öngörülemez hava şartlarına sahiptir. İkinci nedeni ise tabanı ile zirvesi arasında ki yükseklik farkıdır ve bu fark 5.500 metredir. Bu özelliği ile de deniz seviyesi üstündeki dağlar içinde en büyüğüdür. Yani çok uzun bir çıkış gerektirir. (Örneğin dünyanın en yüksek dağı olan Everest, ortalama yüksekliği 4500 metre olan Tibet Platosundan başlar ve 4.000 metre civarında bir çıkış gerektirir.) McKinley‘in iki zirvesi vardır. Kuzey zirvesi 5934 metre yüksekliğe sahiptir. Esas zirve ise Güney zirvesidir (6914 mt.). Dağın yamaçlarından akan 5 de büyük buzul vardır. Peter, Muldrow, Traleika, Ruth ve Kahitne buzulları…

Önceki İçerikHicri Takvim Olarak Hangi Ay ve Günüdür
Sonraki İçerikLohusalık Döneminde Annelerimize Beslenme Önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here