Neden Soğan Doğramak Ağlatıyor

Soğan doğrarken gözlerin yaşarması hatta ağlamak sürekli yemek yapan herkesin sıklıkla başına gelen bir durumdur. Soğan doğrarken ağlanması pek çok nedene bağlı olarak oluşabilirken içeriğinde bulunan bazı maddelerin de buna neden olduğu bilinir.

Soğan doğrandığında havaya lachrymatoryfactor isimli bir enzim yayılıyor. Göz ise kendini savunmak için gözyaşlarını kullanıyor. Bir soğan dilimlendiğinde veya küp şeklinde doğrandığında, soğanın hücreleri bu bileşikleri havaya salar. Bu meydana geldiğinde, “enzim” amino asitleri göz yaşartıcı bileşiklere dönüştürmek için çalışır. İşte bu sülfürik asit formu, göz çevresindeki sinirleri tahriş eder.

Peki, soğanın gözü yakmaması için ne yapmalıyız?
Soğan doğrarken gözlerimiz yanmaya başladığında ilk yaptığımız şey hemen gözlerimizi ovuşturmaktır. Aslında yanan gözümüzü ovuşturmak yanmayı geçirmenin aksine sülfürik asidin daha fazla yayılmasına neden olur.

Gözümüzde oluşan yanmayı azaltmak için birçok çözüm yolu duymuş olabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanı ‘soğan doğrarken sakız çiğnerseniz ağlamazsınız’ şeklindedir. Fakat bunlardan birçoğunun bilimsel açıklaması yoktur. Yapılan bir araştırmaya göre soğanı akan su altında kesmek yanıcılığını azaltmaktadır. Fakat bunu yapmak da pek kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.

Birde soğan doğrarken deniz gözlüğü takmak gibi öneriler okudum araştırma yaparken. Evde deniz gözlüğü takıp da soğan doğradığınızı hayal edebiliyor musunuz? Düşününce komik geliyor insana. Ben denemedim fakat amaç açığa çıkan sülfür bileşiklerinin göze ulşamasını engellemek değil mi? Böyle düşündüğümüz zaman bu yöntem işe yarayabilir.

Önceki İçerikSkolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir
Sonraki İçerikBencil Zıt Anlamı Ne

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here