OK Neyin Kısaltılmasıdır

İngilizce kökenli kelime olan Okey (OK) anlam olarak Türkçedeki ‘Tamam’ın karşılığıdır. Yani OK diyen birini gördüğünüz zaman ‘Tamam’ dediğini anlayabilirsiniz. Tamam yazmak yerine kısaca Ok diyenleri görmek mümkün.

23 Mart 1839’da ABD’nin Boston kentinde çıkan Boston Morning Post gazetesinde uzun bir paragrafın altındaki İngilizce “all correct” yani “hepsi doğru” kelimesi, yanlışlıkla ya da şaka amacıyla OK harfleriyle yer aldı. Bu gazetede adet haline gelen bu tür kısaltmaların hepsi zamanla unutulup gitti.

OK ise bugüne kadar hayatta kalmasını, hatta neredeyse tüm dünya dillerini fethetmesini bir sonraki yıl yapılan Amerikan başkanlık seçimleriyle ilgili bir tesadüfe borçlu.

Başkanlık adaylarından Martin Van Buuren’e doğum yerine atfen, ‘Old Kinderhook’ lakabı verilmişti. Taraftarları da bu lakapdan yola çıkarak OK Kulübü diye bir örgüt kurdular.

Ayrıca eski bir Amerikan başkanının, doğru düzgün okuma yazma bilmediğinden belgeleri “all correct” yani “hepsi doğru” kelimesinin kısaltması sanarak “OK” diye onayladığı yönünde bir hikaye anlatılıyordu.

“Okey”in Bir Tarafsızlık İfadesi Olması
Choctaw Kızılderililerinin dilinde “Okeh” kelimesi “Öyle” anlamına gelmektedir. Bu anlama saygınlık kazandıran ise ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın 20’inci yüzyılın başlarında onayladığı belgelerin altına “Okeh” yazarak kelimeyi kişiselleştirmesi olmuştur.

Peki bu kelimenin bütün dillere girme başarısını göstermesinde ne etkili olmuştu?

Burada ise herkesi şaşırtacak belki de tabi ya dedirtecek bir tespit yapmak istiyorum. OK kelimesini diğer bütün benzer kelimelerden farklı kılan bir özelliği var. Düşünün OK kelimesi yerine kullanabileceğimiz “evet, tamam, kesinlikle, katılıyorum, süper, harika, tatmin edici” gibi birçok kelime var. Ama OK’de olan ama diğerlerinde olmayan tarafsız olma şansı diğerlerinde yok. Sadece OK diyerek karşınızdakine herhangi bir fikir beyan etmeden tavrınızı ortaya koyabilirsiniz.

Yazıma son verirken Türkiye’deki denizcilik kültürüne ve siz değerli okuyucuların bilgi denizine bir damla katkı sağlamak maksadıyla yazdığım bütün yazıların sonunda sizinle bir denizcilik terimi paylaşmak ve bu sayede yeni bir dil öğrenmenizin yolunu açmak isterim.

AGANTA : Zincir veya halatın kısa bir zaman süresi için elde tutulup bırakılmaması (Aganta iskota, aganta borina burinata) Halikarnas Balıkçısı’nın hikayelerinden bu terimi sıklıkla görebiliriz.

Önceki İçerikAlmanca Otobüs durağı nerede(dir) Nasıl Söylenir
Sonraki İçerikSkolyoz Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here