Radyonun Sesi Açılınca Pil Daha Çabuk mu biter

Pille çalışan portatif radyolarda sesin yüksekliği pilin ömrünü etkiler. Radyo açık, sesi kapalı durumu ile sesin sonuna kadar açık durumu arasındaki fark pillerin ömürlerinin kısalmasına neden olur. Ses sonuna kadar açıldığında pillerden çekilen akim yüzde 30 artmaktadır. Bu durum, küçüğünden büyüğüne, pille çalışan ve ses yükselticisi olan bütün radyo, teyp, volkmen vb. için aynıdır.

Pilin Yapısı ve Çalışma Mantığı
Farklı pil türleri farklı parçalar içerir. Fotoğraf makinesi ve telsiz telefon gibi cihazlarda kullanılan nikel ile üretilen pillerde conta, pozitif ve negatif uç ve elektrotlar, separatör ve ceket adı verilen parçalar bulunur. Cep telefonu bataryalarında kullanılan lityum-iyon pil türü de bu parçaları ve ek olarak gaz çıkarma ventilini barındırır. Lityum polimer pillerde ise negatif ve pozitif uç ve elektroklar bulunmaz.

Yalnızca lamine edilmiş film, lityum iletkenler ve grafit iletkenler bulunur. Bu pil türü de cep telefonlarında kullanılır. Çinko içeren pillerde ise pozitif ve negatif unsurlar, conta, separatör, yapışkan sızdırmazlık folyosu ve membran yer alır. Bu pil türü de işitme cihazlarında sıklıkla kullanılır.

Önceki İçerikFırtına Çıkacak Almanca Nasıl Denir
Sonraki İçerikObezite Cerrahisi Nedir ve Hangi Hastalara Uygulanır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here