Rize’nin Meşhur lezzetli Yemekleri ve Tatlıları

Rize farklı lezzetleri ve geniş kültürüyle dikkat çekiyor. Tabi her şehrin kendine özgü meşhur yemekleri, meyveleri, yöresel yemekleri ve tatlıları hatta hediyelik eşyaları dahi vardır. Bu gün sizler için Rize’de neler meşhur olduğunu Rize’ye özgü ve tarihi yada gezilecek yerleri ile yemeklerini ve tatlılarını derliyeceğiz.

Eğer bir gün yolunuz Rize‘ye düşerse ve (Rize’de ne yenir) diye düşünürseniz. Rize genelinde mutlaka tatmanız ve yemeden içmeden dönmemeniz gereken lezzetler aşağıda. Umarız önerilerimizi beğenirsiniz! İşte bu konuda bilinmesi gereken Rizenin meşhur özgü yemekleri, tatlıları ve meyveleri…

Rize-Kaçkar Sıradağları: Rize ve Hopa arasında yer alan, yıl boyunca gözlenebilen keskin buzulları, masmavi gölleri, yeşilin her tonuna sahip ormanları, coşkulu dereleri, bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal park görünümünde olan ve her yıl yüzlerce dağcı tarafından ziyaret edilen Kaçkar dağlarının en yüksek tepesi ise Kavron (3932 m)’dur.

Fırtına Deresi ve Vadisi: Rize’nin Ardeşen ilçesinin yaklaşık 2 km batısında yer alan, çay bahçeleri içerisinden geçen ve üzerinde kemer köprülerle süslü olan 57 km uzunluğundaki Fırtına deresi raftinge elverişli parkurlara da sahiptir.

Anzer ve Ayder Yaylaları: Kırklardağı eteklerinde yer alan ve bir yayla merkezi niteliği taşıyan 2105 rakımlı Anzer Yaylası İkizdere ilçesinden 85 km uzaklıktadır. 1350 m rakıma sahip olan Ayder Yaylası ise Kaçkar Dağlarına kuzey yönünden yapılan tırmanışların başlangıç noktasıdır.

Rize Simidi: Rize Simidi un, maya, tuz, su ve kokulu siyah üzüm pekmezi kullanılarak yapılan susamsız bir simit çeşididir.

Rize Pepeçurası: Siyah kokulu üzüm şırası, mısır ve buğday unu, az bir miktar şeker ve bir tutam tuz ile yapılan muhallebi kıvamında bir tatlı türü.

Rize Muhlaması: Rize ve çevresinde yüzyıllardır bilinen bu yemek, tereyağı, un ve tel vererek eriyen ve yerken uzayan bir tür peynirden yapılır.

Rize Kavurması: Doğal ortamda ve bölgenin endemik bitki örtüsünde otlayan yerli hayvanlardan elde edilen etlerin ve yağlarının bakır kazanlarda ve odun ateşinde 6-8 saat demlenerek pişirilmesiyle yapılan et kavurması türü.

Rize Çayı: Keyif verici ve dinlendirici özelliğinin yanı sıra Türk kahvaltı sofralarının baş tacı olan ve ülkemizde en çok tüketilen içecek türü olan çayın üretim ve yetiştirme alanlarının % 60’ı Rize ili sınırları içerisinde bulunur.

Rize Bezi (Feretiko): Rize Bezi kendir ipliğinden el dokuma tezgahlarında üretimi yapılan, çözgüsü pamuk, atkısı kendir ipliği olan bir dokuma türüdür.

Rize Baston Ekmek: Bileşiminde hiçbir kimyasal madde içermeyen ve yapımında un, su, tuz ve fenni maya kullanılan baston ekmeği diğer standart ekmeklere nazaran daha kabukludur ve farklı bir lezzeti vardır.

Hamsili Pilav: Kılçıkları ayıklanmış hamsi, pirinç, soğan, dolmalık çam fıstığı, kuş üzümü, karabiber, nane ve tarçın ile yapılan bir pilav türü.

Derepazarı Pidesi: Yapımında katkısız tereyağı ve doğal kaynak suyu kullanılan, kara fırınlarda pişirilen, tadının değişmemesi için kesilmeden servis edilen Derepazarı Pidesi peynirli, açık kıymalı, kapalı kıymalı, karışık, kavurmalı ve sade pide olmak üzere altı çeşitte ve genellikle yuvarlak şekilde yapılır.

Çayeli Kuru Fasulye Yemeği: Birinci sınıf, beyaz renkli, yuvarlak şekilli ve büyük taneli olan şeker fasulyesi, 3-4 yaşlarında dana veya tosunun but kısmından alınmış, sinirsiz ve yağsız kırmızı et, süzülmüş ve içinde tortu olmayan tereyağı, kuru soğan, domates salçası ve tuz kullanılarak yapılan bir kuru fasulye yemeği.

Anzer ve Ayder Balları: Dünyada eşine az rastlanan zengin bir kır çiçeği bitki örtüsüne sahip olan İkizdere’nin Anzer ve Ayder yaylalarında üretilen ballar dünyaca da bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here