Solucanlar Nasıl Ürer Hakkında Bilgi Ödev

Her solucan 32 bölümden oluşur. Toprak solucanlarının en ilginç yönlerinden biri üreme şekilleridir. Küçük olmasına rağmen, solucanlar toprağa girerken havalanarak ve yedikçe ve organik madde salgılayarak zenginleştirerek toprağa büyük faydalar sağlar.Gözleri yoktur, ancak çok hassas derileri sayesinde yaşarlar.

Solucanların üremesi için özellikle olumlu koşullar uygun olduğu taktirde hızlı olarak çoğalırlar. Solucanlar birbirlerine zıt yönde olacak şekilde bir araya gelirler salgıladıkları mukus sayesinde birbirlerine tutunup vücutlarını ileri geri hareket ettirerek sperm transferi yaparlar sperm torbalarını doldururlar.

Böylece her iki solucanda sperm aktarımı yapmış olur. Çiftleşme sonrasında clitellum, solucanın yumurtası ve eşinin spermlerinin bulunduğu kokonların sertleşmesi için bir madde salgılarlar. Kokon; solucanlarda clitellum tarafından meydana gelen ve döllenmiş yumurtayı saran yumurta kesesidir.

Solucan Üremesi İçin Ortam Nasıl Olmalıdır,

Gerekli koşullar oluştuktan sonra solucanlar çok çabuk üreyerek çoğalabilirler. Oluşan solucanlar yaklaşık olarak sekiz hafta sonra cinsel olgunluğa erişmektedir. Cinsel olgunluğa ulaşan solucanlar haftada bir kez çiftleşirler. Üreme için uygun ortam koşulları oluştuktan sonra dişi solucan 6 hafta içerisinde takriben 128 tane solucan yavru getirir.

Dişi solucan yatağı istediği azami nüfus çoğunluğuna ulaştığı vakit solucanlar beslenme ihtiyacını bırakırlar. Solucanların citellumları inceldikten sonra neredeyse görünmez bir halde olurlar. Solucanların yavrularını üretebilmeleri için mutlaka ortam sıcaklığının 21.1 santigrat derece olması gerekmektedir. Ayrıca solucanların üremesi için ortam sıcaklığı kesinlikle değişken olmamalı sabit olmalıdır.

Solucan kokonu bir defa ürettikten sonra içinde olan yavru solucanların çıkabilmesi için özellikle ısı dengesinin korunması son derece önemlidir. Solucan yavrularının başlarının hemen arka kısmında bulunan beyazımsı görünen halka, yaklaşık olarak solucanlar 4 ya da 6 haftalıkken meydana gelmektedir. Bu beyazımsı halkalar hem dişi hem de erkeklik organını bir arada barındırmaktadır.

Önceki İçerikLüks Karadeniz Trabzon Firması İletişim ve Telefon Numarası
Sonraki İçerikAksi Kelimenin Zıt Anlamlısı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here