Tabiat Kaynaklı Büyük Felaketler

Ağaç sınırının üzerinde ise kayalar arasında yetişen otsu bitkilerin çoğu gösterişli çiçeklere sahiptir. Millî parkta yaban keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal, sansar gibi memeliler, yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşamaktadır. Aladağlar, Türkiye içinden ve dışından, dağcıların en çok rağbet ettikleri bir yerdir.

Doğal afet, Dünya’nın doğal süreçlerinden kaynaklanan önemli bir olumsuz olaydır; Örnekler arasında seller, kasırgalar, kasırgalar, volkanik patlamalar, depremler, tsunamiler, fırtınalar ve diğer jeolojik süreçler yer alır.

Doğal Afetler Nasıl Ortaya Çıkıyor?

1- Kuraklık: ”Dünyayı Bekleyen Doğal Afetler” sıralamasında kuraklık ilk sırada yer almaktadır. Hem ozon tabakasının delinmesi hem de çevrenin insan eliyle tahrip edilmesi bu riskin birinci sıraya yükselmesine neden olmuştur. Aynı zamanda sık ve düzensiz aralıklarla yaşanan iklim değişiklikleri de verimli toprakların dahi kurumasında ve kullanılamaz hale gelmesinde etkilidir.

2- Heyelan: Halk arasında yer kayması adıyla bilinen heyelan birçok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Aşırı yağış ilk nedenleri arasında yer alır, yol çalışmalarında yapılan ihmaller ve zemine bağlı unsurlar da heyelana neden olabilir.

Diğer doğal afetlere örnek olarak çığ, yanardağ patlaması, kıtlık ve kasırga gösterilebilir.

Tabiat Kaynaklı Büyük Felaket

 

CEVAP : DOĞAL AFET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here