Taş Devri Neden “TAŞ Devri” Olarak Adlandırılır

Taş devri adı, bu devirde ilk araç gereç yapımcılarının en önemli madde olarak taşı kullanmasından gelmiştir. Eski taş yontma teknikleri çok şaşırtıcı beceri örnekleridir. Balta ve kazmalar çakmak taşından yapılıyordu. Kargı başları geyik boynuzlarından şekillendiriliyordu.

El baltası, muhtemelen, Taş Devrinde en önemli gereçti. Taş devri insanları, ok, kargı ve taş baltalarla avlandılar. Avcı grupları, Amerikan çayırlarında avlanarak, mastodon ve büyük bizon gibi otlak hayvanlarının nesillerinin tükenmesine sebep oldular. Bu insanların zekâları, silahları ve takım olarak çalışmaları, güç ve hız konusundaki eksiklerini gidermelerine yardımcı oldu.

Taş Devri – Terimin Kökeni ve Tanımı

Taş Devri ilk olarak 19. yüzyılda Hıristiyan Jurgensen Thomsen tarafından insanlık tarihinin en eski dönemi olarak tanımlandı. C.J. Thomsen, Taş Devri ‘nin çoğu teknolojinin ve araçların taştan yapıldığı bir zaman olduğunu düşündü. Taş Devri, insan hikâyesini Taş Devri, Tunç Çağı ve Demir Çağı’na ayıran üç çağ sisteminin bir parçasıydı.

Tunç Çağı, Taş Devrini doğrudan takip eden dönemdir. Tunç Çağı ‘nın başlangıcı ve Taş Çağı’nın sonu bölgeden bölgeye değişmektedir. Ancak Tunç Çağı’nın başlangıcı için en erken tarih, antik güneybatı Asya’da bronz kullanımının yaygınlaştığı M.Ö. 3000 civarındadır.

Önceki İçerikBitlis Taç Turizm Sakarya Firması İletişim Telefon Numarası
Sonraki İçerikYavruağzı Nasıl Yazılır ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here