Yalova’nın Meşhur lezzetli Yemekleri ve Tatlıları

Yalova farklı lezzetleri ve geniş kültürüyle dikkat çekiyor. Tabi her şehrin kendine özgü meşhur yemekleri, meyveleri, yöresel yemekleri ve tatlıları hatta hediyelik eşyaları dahi vardır. Bu gün sizler için Yalova’da neler meşhur olduğunu Yalova’ya özgü ve tarihi yada gezilecek yerleri ile yemeklerini ve tatlılarını derliyeceğiz.

Eğer bir gün yolunuz Yalova’ya düşerse ve (Yalova’da ne yenir) diye düşünürseniz. Yalova genelinde mutlaka tatmanız ve yemeden içmeden dönmemeniz gereken lezzetler aşağıda. Umarız önerilerimizi beğenirsiniz! İşte bu konuda bilinmesi gereken Yalova’nın meşhur özgü yemekleri, tatlıları ve meyveleri…

Yalova Termal Kaplıcaları: Yalova’da bulunan Yalova-Termal ve Armutlu Kaplıcaları Türkiye’nin 1. derece önemli ve öncelikli kaplıcalarındandır.

Yalova Kivisi: Türkiye de kivi üretiminin yaklaşık yüzde 60’ının yapıldığı Yalova’da, Hayward çeşidi ile tozlayıcı olarak kullanılan Tomuri veya Matua çeşit kivi bitkilerinden üretilen, kabuğu kahverengi-yeşilimsi renkte ve kısa, sık ve yumuşak tüylerle kaplı, meyve eti parlak yeşil renkli, şeftali-erik sertliğinde, mayhoş, hafif kokulu, orta derecede şekerli ve bol sulu olan bir kivi türüdür.

Yalova Kağıdı: Osmanlı da uygulanan eski yöntemlerle üretilen kağıtlar Osmanlı Arşivlerinin yenilenmesinde kullanılmaktadır.

Yalova Aronyası: Rosaceae familyasındaki Aronia cinsi Aronia melanocarpa (Michaux) Elliot (black chokeberry) türüne ait Viking ve Nero çeşitlerinden üretilen, rengi mor-siyah, tadı ilk başta buruk, mayhoş ve kekremsi, tam olgunlaştığında ise tatlımsı olan küçük taneler halinde üzümsü bir meyve türüdür.

Yalova Akköy Bamyası: Yeşil renkli uzun bamyaları, hafif köşeli, yumuşak ve lezzetlidir.

Şenköy Kızılcığı: Toprağın verimliliği ve hava koşulları sayesinde Dünya’nın en değerli kızılcığı burada yetişir.

Metal-Taş ve Boynuz İşlemeciliği: Merkeze bağlı Güney Köy’de gümüş, bakır oksit ve boynuzdan takılar yapılmaktadır.

İpek Kozası İşlemeciliği: Eski zamanlarda ipek kumaşlar ve ipek kadifelerle birlikte kullanılan kozalar, evlerin en güzel köşelerinde, bir aile fotoğrafının etrafında ya da askere giden sevgilinin resmini süslemiştir.

İpek Dokumacılığı: Santimetreye atılan düğüm açısından ünlü İran halıları ile boy ölçüşebilecek kalitede ipek halılar dokunur.

Çınarcık İşi: İpek, pamuk ve keten kumaşlar üzerinde iplik çekilmesi ve doğal ipliklerle kumaşın işlenmesi ile yapılan ve genellikle oda takımları, sehpa örtüleri, yatak odası takımları gibi yüzeyler üzerinde uygulanan bir el işi ve nakış türüdür.

Önceki İçerikYürümek ile ilgili Deyimler ve Anlamı
Sonraki İçerikVan’ın Meşhur lezzetli Yemekleri ve Tatlıları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here