İnsan Vücudunda Kaç Tane Kas Vardır ve Bunlar Hangileridir

Bedenimizde kaç kas vardır? İnsan vücudundaki kas sayısını öğrendiğinizde birçoğumuz şaşırabilir. Çünkü İnsanlar kasları sayesinde kolaylıkla hareket edebilir. Vücudumuzda ki Kasların Çeşitleri ve Görevleri Pelte gibi olur,hareket edemezdik İnsan vücudu 600’den fazla ana kastan oluşur. Yaklaşık 240 tanesinin belirli adları vardır İki kas türü mevcuttur: (1) kası ve (2) yumuşak kaslar. Kalp kası adı verilen üçüncü tür kaslar, hem iskelet kaslarının hem de yumuşak kasların özelliklerine sahiptir. Bu kaslar sadece kalpte bulunur.

Vücuda şekil veren ve kemikleri bir arada tutan iskelet kasları ayrıca vücudu istemli olarak hareket ettirmemizi de sağlar. İskelet kasları, kemikleri bir arada tutmaya ve vücuda şekil vermeye yarar. Aynı zamanda vücudu hareket ettirir. İskelet kasları, bacakların, kolların, kamın, göğsün, boynun ve suratın büyük bir bölümünü oluşturur. Yaptıklan işe göre büyüklükleri değişir. Örneğin, göz kaslan küçük ve oldukça zayıftır, ama baldır kasları büyük ve güçlüdür.

Kas çeşitleri ve özellikleri ise şöyledir;

Çizgili Kaslar: enlemsel çizgiler durumunda liflerden oluşmuş, bir saç demetini andırırlar. insan vücudunun hareketini sağlayan kaslardır.orta büyüklükteki bir çizgili kasta ortalama 10 milyon kas lifi vardır. baş, gövde, kol, bacak kasları bu çeşit kaslardandır. çizgili kasları istediğimiz anda hareket ettirebiliriz. bu nedenle bu kaslara istemli kaslar da denir. beyinden buyurulan emirleri yerine getirirler.

Yalız Kaslar: uzamış hücreler veya liflerden oluşurlar. çizgisel şeritleri yoktur. mide, bağırsak, sidik torbası, solunum borusu ve kan damarları gibi içi boşluklu organları çevirirler. yalız kaslar canlı bir organizmada ilk önce oluşan kaslardır. istemli olarak çalıştırılamayan bu kaslara istemsiz kaslar denir.

Kalp Kasları: vücudumuzdaki bütün kasların en önemlisidir. kalp, özel biçimde oluşmuş çizgisel şeritlerden yapılmıştır. aralarında ağızlaşmış olan bu çizgisel şeritler, bir bütün olarak çok güçlü bir kas meydana getirirler. kalp, ortalama 70 yıllık bir ömürde 250 milyon kere atar.

Önceki İçerikOtonom Sinir Sistemi Nedir Hakkında Bilgi
Sonraki İçerikYumuşak Kaslar Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here