Açış konuşması Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Açış konuşması” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Açış konuşması” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Bir töreni, bir toplantıyı başlatmak için yapılan konuşma anlamına gelen açış konuşması, genellikle açılış konuşması ile karıştırılır. İkisi farklı kavramları anlatır.

Bu kelime genellikle “açılış konuşması” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Açış konuşması” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Açış konuşması” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Açılış konuşması (Yanlış kullanım)

Açış konuşması ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Toplantının Açış konuşmasını derneğin başkanı yapacak.

Önceki İçerikPire ile ilgili Deyim ve Anlamları
Sonraki İçerikAsgari Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here