Adli Polis Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Adli polis” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Adli polis” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Adli polis kelimesi, adliye içerisinde güvenliği sağlayıp cumhuriyet savcısına bağlı olarak çalışan kolluk güçlerine verilen addır. Şapka işareti kullanılarak hata yapılır. Doğru yazımı işaretsiz olandır.

Bu kelime genellikle “adlî polis” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Adli polis” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Adli polis” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Adlî polis (Yanlış kullanım)

Adli polis ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

İşlediği suçtan dolayı adli para cezası verildi.

“İçeri girerek bir kapının önünde adli polis yazısını okudu.” – Sait Faik Abasıyanık

Önceki İçerikKavga ile Başlayan Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerikEtmek Çok Fazla Saygı Göstermek Değer Vermek Anlamına Gelen Söz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here