Ahım Şahım Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Ahım şahım” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Ahım şahım” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Ahım şahım kelimesi şu anlama gelir : Beğenilecek, değer verilecek nitelikte anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “ahımşahım “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Ahım şahım” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Ahım şahım” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Ahımşahım (Yanlış kullanım)

Ahım şahım ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“Öyle ahım şahım bir tarafı yoktu vücudunun.” – Elif Şafak

Önceki İçerikBerbat Kelimesinin Zıt – Karşıt Anlamlısı
Sonraki İçerikYavru ile ilgili Deyim ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here