Alerjisiz Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Alerjisiz” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Alerjisiz” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Ülkemizde bazı kelimeler halk arasında yazılması gerekenden farklı yazılmaktadır. Bunun en önemli sebebi yörelere göre farklı söyleniş şekilleridir. Alerjisi olmayan anlamına gelen ‘alerjisiz’ kelimesi de cümle içinde farklı kullanılan kelimelerdendir.

Bu kelime genellikle ” allerjisiz, allercisiz, alercisiz, elerjisiz” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Alerjisiz” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Alerjisiz” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

allerjisiz (Yanlış kullanım)

allercisiz (Yanlış kullanım)

alercisiz (Yanlış kullanım)

elerjisiz (Yanlış kullanım)

alerjisiz ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Alerjisiz bir insan olmayı çok istiyorum ancak bunun mümkün olmadığını biliyorum.

 

Önceki İçerikAnormal Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikKarabaş Otu Bitki mi Sebze mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here