Aleyhinde Söylemek Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Aleyhinde söylemek” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Aleyhinde söylemek” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Çekiştirmek, yermek anlamında kullanılan bu genelde hatalı kullanılıyor.

Bu kelime genellikle ” alehinde söylemek “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Aleyhinde söylemek” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Aleyhinde söylemek” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Alehinde söylemek(Yanlış kullanım)

Aleyhinde söylemek ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Komşusunun aleyhinde söylediklerini duyduğunda çok üzüldü.

Önceki İçerikAşikar Kelimesinin Zıt (Karşıt) Anlamı
Sonraki İçerikKel ile ilgili Deyimler ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here