Allah’a Bin Şükür Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Allah’a (bin) şükür” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Allah’a (bin) şükür” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Allah’a (bin) şükür kelimesi şu anlama gelir : Gerçekleşen güzel bir durum için Allah’a teşekkür etmek için kullanılan bir söz anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “Allaha (bin) şükür, Allaha binşükür, Allah’a binşükür “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Allah’a (bin) şükür” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Allah’a (bin) şükür” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Allaha (bin) şükür(Yanlış kullanım)

Allaha binşükür(Yanlış kullanım)

Allah’a binşükür(Yanlış kullanım)

Allah’a (bin) şükür ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Allah’a bin şükür, Türk halkı kendi diline, dinine, örf ve âdetlerine hâlâ bağlıdır.” – Mehmet Kaplan

 

Önceki İçerikBatmak Kelimesinin Zıt – Karşıt Anlamlısı
Sonraki İçerikAmbulans Nedir Ne İşe Yarar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here