Arapsaçı Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Arapsaçı” kelime veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Arapsaçı” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Arapsaçı Küçük, yuvarlak ve çok sık yeşil yaprakları olan, uzadıkça aşağı doğru sarkan bir tür süs bitkisi anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “arap saçı” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Arapsaçı” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Arapsaçı” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Arap saçı (Yanlış kullanım)

Arapsaçı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Arapsaçı süslüyordu camların önünü…

Önceki İçerikBiçare Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikBörek İle İlgili Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here