Aşçıbaşı Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Aşçıbaşı” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Aşçıbaşı” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Birlikte çalışan birkaç aşçının başı. Bir lokanta veya evde yemek pişirmekle görevli kimse anlamına gelir.

Bu kelime genellikle ” aşçı başı” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Aşçıbaşı” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Aşçıbaşı” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Aşçı başı (Yanlış kullanım)

Aşçıbaşı✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Selçuklularda aşçıbaşına “emir-i çaşnigir” denirdi.

Önceki İçerikDünyanın En Büyük Volkanik Yanardağları Nerelerdedir
Sonraki İçerikAynı Kelimesinin Zıt (Karşıt) Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here