Aşık Atmak (veya Oynamak) Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Aşık atmak (veya oynamak)” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Aşık atmak (veya oynamak)” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Aşık atmak (veya oynamak) kelimesi şu anlama gelir : Aşık kemiğiyle oyun oynamak anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “aşıkatmak (veya oynamak)” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Aşık atmak (veya oynamak)” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Aşık atmak (veya oynamak)” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Aşıkatmak (veya oynamak) (Yanlış kullanım)

Aşık atmak (veya oynamak) ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“Sen benimle aşık atacak biri değilsin.

Önceki İçerikBakımlı Kelimesinin zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikManda ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here