Balıkçı Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Balıkçı” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Balıkçı” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Balık tutan veya satan kimse anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “balıkcı “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Balıkçı” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Balıkçı” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Balıkcı (Yanlış kullanım)

Balıkçı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“Çevredeki balıkçılar görmüşler, bizi kurtardılar.” – Abdülhak Şinasi Hisar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here