Dereotu Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Dereotu” kelime veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Dereotu” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Dereotu ”Maydanozgillerden, ince yapraklı, bazı yemeklere konulan güzel kokulu bir bitki (Anethum) anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “dere otu” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Dereotu” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Dereotu” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Dere otu (Yanlış kullanım)

Dereotu ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Dereotu anne sütünü artıran mucize bitkilerdendir.

Önceki İçerikBenzer Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikAceleye Getirmek (Dara Getirmek) Anlamı Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here