İnfiale Kapılmak Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “İnfiale kapılmak” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“İnfiale kapılmak” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Kızgınlık, öfke duymak anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “infiğale kapılmak, infaale kapılmak” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “İnfiale kapılmak” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “İnfiale kapılmak” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

İnfiğale kapılmak (Yanlış kullanım)

İnfaale kapılmak (Yanlış kullanım)

İnfiale kapılmak ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Kendisine söylenenleri duyunca infiale kapıldı.

Önceki İçerikÜlserin Belirtileri Nelerdir
Sonraki İçerikDayak veya Dövmek ile ilgili Deyimler ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here