Islahevi Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Islahevi” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Islahevi” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Suç işleyen çocukları ıslah etmek, eğitmek ve topluma kazandırmak amacıyla açılmış kurum, ıslahhane anlamına gelir.

Bu kelime genellikle ” ıslah evi” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Islahevi” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Islahevi” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

ıslah evi (Yanlış kullanım)

ıslahevi ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Islahevine girdiğinde 9 yaşındaydı. Artık o çocuk hali gitmiş, yerine daha sakin, daha olgun bir insan gelmişti.

Önceki İçerikZatürre (Pnömoni) Tedavisi Hakkında Bilgi
Sonraki İçerikAkşam Kelimenin Zıt Anlamlısı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here