Lisansüstü Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Halk arasında birçok kelime kullanırız. Ama bazen nasıl yazıldığı bilinmemektedir. Lisansüstü” kelimesinin nasıl yazılacağını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz! Çoğunlukla yanlış kullanılan Lisansüstü nasıl yazılır? Lisansüstü kelimesi bileşik & addır. Lisans öğreniminden sonra, ona dayalı olarak yapılan (öğrenim) anlamına gelir.

Bugün gerek sosyal medya paylaşımlarında gerekse internette yer alan metinlerde bu sıfat tamlamasıyla ilgili ne denli yazım yanlışları yapıldığı hemen göze çarpmaktadır. Bu kelime genellikle “Lisans üstü” şeklinde yanlış yazılmaktadır.

“Lisansüstü” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Türk Dil Kurumu’nun yanı sıra bu başlık altından da “Lisans üstü” şeklinde yazılması hatalı olup, kelimelerinin Lisansüstü” şeklinde yazılması gerekir. Kelimenin diğer yazım şekilleri yanlıştır. Lütfen Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim. Doğru kullanımı Lisansüstü” şeklinde olmalıdır.

Bu sözcüğün doğru yazımı ve örnek cümlelerde kullanımı hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Lisans üstü (Yanlış kullanım)

Lisansüstü ✓ (Doğru kullanım)

Lisansüstü öğrencilere burs çıkıyor mu acaba?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here