Uyuyakalmak Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Halk arasında birçok kelime kullanırız. Ama bazen nasıl yazıldığı bilinmemektedir. Uyuyakalmak” kelimesinin nasıl yazılacağını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz! Çoğunlukla yanlış kullanılan Uyuyakalmak nasıl yazılır? uyanık durması gerektiği ve uyumayı pek istemediği halde uyumak anlamına gelir.

Bugün gerek sosyal medya paylaşımlarında gerekse internette yer alan metinlerde bu sıfat tamlamasıyla ilgili ne denli yazım yanlışları yapıldığı hemen göze çarpmaktadır. Bu kelime genellikle “Uyuya kalmak” şeklinde yanlış yazılmaktadır.

“Uyuyakalmak” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Türk Dil Kurumu’nun yanı sıra bu başlık altından da Uyuya kalmak’ şeklinde yazılması hatalı olup, kelimelerinin Uyuyakalmak” şeklinde yazılması gerekir. Kelimenin diğer yazım şekilleri yanlıştır. Lütfen Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim. Doğru kullanımı Uyuyakalmak” şeklinde olmalıdır.

Bu sözcüğün doğru yazımı ve örnek cümlelerde kullanımı hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Uyuya kalmak  (Yanlış kullanım)

Uyuyakalmak  ✓ (Doğru kullanım)

“Teyzem de çok gecikiyor, uyuyakalmışım yeniden.” – A. Ağaoğlu

Önceki İçerikAkromegali Hastalığın Nedenleri
Sonraki İçerikArsız İle İlgili Atasözü ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here