13.3 C
İstanbul
12.2 C
Ankara
9 C
Konya
4 Haziran Perşembe 2020

ANTALYA – Kurban Bayramı Namaz Saati 2020

- Advertisement -
- Advertisement -

Antalya’da bayram namazı saat kaçta kılınacak ? Kurban, Allah’a yakın olmak ve rızasına ermek için ibadet niyetiyle kurbanlık bir hayvanı kesmektir. Bayram, Yüce Allah’ın müslümanlara ihsan ettiği büyük bir lütuftur.

Ülkemiz Kurban bayramını kutlamaya hazırlanırken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından’da il il Kurban bayramı namaz saatleri de belli oldu. Peki bir çoğumuzun merak ettiği Antalyada Kurban bayram namazı saat kaçta? veya Antalya Kurban bayram namaz vakti ne zaman? Türkiye için bayram namazı ezan vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesinden alınmaktadır.

Önemli Not: Aşağıda verdiğimiz tabloda Kurban bayramı namaz saatleri 2019 yılına aittir. Diyanete uyumlu 2020 Ramazan imsakiyesi ve Bayram Namaz vakitleri yapım aşamasındadır. En kısa zamanda Diyanete uyumlu Bayram namaz saatlerini burada bulabilirsiniz.

Antalya İÇİN BAYRAM NAMAZ SAATİ 06:46

 

Bayram Namazı Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır. Namazdan sonra bayram hutbesi okunur. Bayram namazı 2 Rekattir, cemaat ile camide kılınır, vacip bir namazdır. Yılda iki dini bayramımız vardır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.

Bu namazların ikisinin de kılınış şekli aynıdır. Tek fark Ramazan bayramı namazını kılıyorsak: “Niyet ettim ALLAH rızası için Ramazan Bayramı Namazını kılmaya” diye niyet ederiz. Kurban bayramını kılıyorsak: “Niyet ettim ALLAH rızası için Kurban Bayramı Namazını kılmaya” diye niyet ederiz.

Bayram namazı 2 Rekat 9 Tekbir ile kılınır. 5 Tekbir birinci rekatta. 4 Tekbir de ikinci rekatta olmak üzere 9 tane tekbir alınır.

Kurban Hakkında Ayet ve Hadisler

“Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir. Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah”tan korkun. Biliniz ki Allah”ın vereceği ceza ağırdır.” (Bakara 2/196)

Âişe (r.a.)”dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3)

“Onlara, Adem”in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), “And olsun seni öldüreceğim.” dedi. Diğeri de “Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder.” dedi…” (Mâide 5/27)

Enes b. Mâlik (r.a.)”ten rivayet edildiğine göre: “Resulullah (s.a.v.) boynuzlu, alaca renkli iki koçu kendi eliyle keserek kurban etti. Besmele çekti, tekbir aldı ve keserken ayağını koçların sağ yanı üzerine koydu.” (Buhârî, Edâhî: 7; Müslim, Edahî: 3)

“De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En” âm 6/162)

Berâ b. Âzib (r.a.)”dan merfu olarak rivayet edilen hadisinde Resulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor: “Topal hayvan, tek gözlü hayvan, hastalığı belli olan hayvan, zayıf ve cılız hayvan kurban edilmez.” (Ebû Dâvûd, Dahaya: 5; İbn Mâce, Edahî: 8)

“Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah”ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah”tır. Öyle ise, O”na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

“Resulullah (s.a.v.), Ramazan Bayramı namazına bir şeyler yemeden çıkmazdı. Kurban Bayramı”nda ise, namazdan dönünceye kadar bir şey yemezdi.” (Büreyde, Kütüb”ü-Sitte: Hadis no: 3048)

“Biz, büyükbaş hayvanları da sizin için Allah”ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu hâlde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah”ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin hem de ihtiyacını gizleyen/gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik.” (Hac 22/36)

“Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah”ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun”. (Hac 22/28)

“Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser 108/2)

“Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât 37/107)

Resululah (s.a.v.) buyurdular ki: “Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür. Bunu, fazilette nefr günü (teşrik günlerinin ikinci günü) takip eder.” (Abdullah İbnu Kurt, Kütüb”ü-Sitte: Hadis no: 4561)

Kurban Bayramında müstehab olan şeyler

1) Bayram sabahı erken kalkmak.
2) Misvak kullanmak.
3) Gusletmek. (Boy abdesti almak)
4) Güzel koku sürünmek.
5) Temiz ve helâl elbise giymek.
6) Kurban Bayramı”nda fecr-i sâdıkın doğmasından evvelki vakitten (imsaktan) bayram namazını kılıncaya kadar oruçlu gibi, orucu bozan şeylerden uzak durmak. 7) İlk yediği kurban eti olması için yemeği namazdan sonra yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kurbanın ciğerinden yerlerdi.
8) Mümkün ise namaza yürüyerek gitmek.
9) Namazdan sonra başka bir yoldan dönmek.
10) Neşeli olmak.
11) Çok sadaka vermek.
12) “Tekabbelallâhü minnâ ve minküm” (Allah bizden ve sizden kabul buyursun.) diyerek müslümanlara, akraba, komşu ve sevdiklerine duâ etmek ve onlarla musâfaha etmek.
13) Kurban Bayramı namazına giderken yolda sesli tekbir getirmek.

KURBAN KESTİKTEN SONRA NE YAPILIR
Kurban kesildikten sonra 2 rek”at teşekkür namazı kılınır. Fâtiha”dan sonra birinci rek”atte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a”taynâ…), ikinci rek”atte 1 İhlâs Sûresi (Kul hüvallâhü ehad…) okunur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rek”at namaz kılın. Müslümanlardan hangisi bu iki rek”at namazı kılar da Allâhü Teâlâ”dan bir şey isterse Allâhü Teâlâ o kimseye elbette istediği şeyi verir.”

“Yâ Rabbi! Bu koyun (sığır veya keçi) sendendir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl”in İbrâhim (a.s.) ve İsmâîl (a.s.)”dan ve Habîb”in Muhammed”den (s.a.v.) kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle kabul et; yâ Ekrame”l-Ekramîn!..” diye duâ edilir, dîn ve dünya hâcetleri istenir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Arsız ile ilgili Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Arsız kelimesi ile ilgili atasözleri hangileridir? veya arsız cümlesi olan atasözleri nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber atasözünü derledik.Arsızın yüzüne tükürmüşler, "yağmur yağıyor" demiş. İnsanın yüzünü...

Olur Olmaz Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Olur olmaz kelimesi genel olarak birçoğumuzun günlük hayatta kullandığı bir kelime veya sözdür. Aslına bakılırsa bir deyim olarak karşımıza çıkmatadır. 1. Meydana gelmesinden hemen sonra....
- Advertisement -

Hz Ali’nin Hayatı

Hz Ali Hayatı Bir büyük zatın bir büyük efendinin tarihe onur katmış, tarihin kayıtlarına şerefle kayıt olmuş, bize ışık olan gönülerde taht kurmuş bir...

Rüyada Kuş Gagası Görmek Ne Demektir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : KUŞ GAGASI: Rüyada görülen kuş gagası, ona sahip olan kimse için, yaygın bir şöhrete erişmeye işarettir.Molla Cami Rüya Tabirleri :...

Has Bingöl Turizm Malatya Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı HAS BİNGÖL TURİZMTelefon 444 22 22E-Posta BulunamadıOtogar Tel: 0422 238 31 44İnternet sitesi : BulunamadıAdres : Malatya OtogarHas Bingöl Malatya Telefon Numaraları: Has Bingöl Malatya Çarşı Tel: 0422 325...

Zekata Tabi Olan Mallar Kısaca Nelerdir

Hangi mallar zekata girer ? sorusu belki hemen hemen bir çoğumuzu ilgilendiren konulardan biridir. Zekata dahil olan mallar'dan önce şunu söylemekte fayda vardır. Malî ibadetlerden...

Benzer Yazılar

M Harfiyle Başlayan Hadisi Şerifler

M harfi ile başlayan hadisler nelerdir. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Allah’a hamd resulüne selam olsun. Eğer sizde şimdi bu makalemize bakıyorsunuz. Hz...

Kur’anı Kerim’de Savaştan Kaçanlar ve Bozguncular ile ilgili Ayetler

Konularına göre alfabetik Kur'an sistematik fihristi kelime sözleri. Kurani Kerimde Savaştan kaçanlar ve bozguncular hakkında neler söylüyor? Savaştan Kaçanlar ve Bozguncular kuranda nasıl geçiyor?...

Adıyaman’a Giderken Okunacak Dua ve Anlamı

Hepimiz bazen bir yerden bir yere gideriz. Bu nedenle herhangi bir şehre gidildiğinde tavsiye edilen bir duayı sizler için derledik. Bir şehire girildiğinde o...

Cuma Hutbesi 5 Haziran 2020

Din hizmetleri genel müdürlüğü diyanet işleri tarafından her hafta cuma hutbesi yenilenir. Türkiye"deki camilerde her cuma olduğu gibi bu cumada müslümanlar hep bir arada...

Hangi Semtte Yaşıyorsun Arapça Yazılışı ve Okunuşu

Arapça kelimeleri ve cümleleri birçoğumuzun ilgi ve alakasını çeken geniş bir dildir. Geçen yazımızda sizler için "Hangi şirketle çalışırsın!" sözü arapça yazılışı ve Türkçe...

504 Dakika Kaç Saat Kaç Saniyedir

504 dakka kaç saniyedir? Veya 504 dakika kaç saattir? Şimdi beşyüz dört sayısının kaç saat veya saniye olduğunu bir kaç işlem yaparak kısa bir...

Erkeğin Erkekle Cinsi İlişki Kurması Zina Sayılır mı

Erkeğin erkekle cinsi ilişki kurması büyük günahlardan biridir. Ahlak ve fıtrata ters düşen bir davranıştır. Bu 'feci cinayeti ilk işleyen Lût (s)'un kavmidir.Bir ülkede...

Abdullah bin Revaha Sahabe Kimdir

Peygamber efendimizin, Eshâbı içinde en çok sevdiği şâirlerden. İsmi Abdullah, künyesi Ebû Muhammed, ünvanı Şâir-i Resûlullah’tır. Nesebi, Abdullah bin Revâha bin Sa’lebe bin İmri-ül-Kays...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here